“Ramazan’da kan verin, 2 kez sevap kazanın” çağrısı

12:10:41 | 2018-05-15

KAYSERİ Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, vatandaşlara Ramazan ayında kan verin çağrısı yaptı. “Kan verirsek oruç bozulur” şeklinde kamuoyunda yanlış bir algının olduğunu ifade eden Başdemir, kan stoklarının en çok Ramazan ayında düştüğünü belirterek, vatandaşlara “Ramazan ayında hem oruç tutarak hem de kan vererek iki kez sevap kazanabilirsiniz” çağrısı yaptı.

Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir,  vatandaşlara “Ramazan ayında kan verin” diye seslendi. Talasemi ve Lösemi hastalarının her zaman kana ihtiyacı olduğunu belirten Başdemir,  Ramazan ayında toplumdaki yanlış bilgiden kaynaklı, “Kan verirsem orucum bozulur” endişesinin olduğunu ifade etti. Başdemir, “Ramazanı biz sevinçle, mutlulukla karşılamak istiyoruz ama Talasemi ve Lösemiler Derneği olarak hasta ailelerimize yönelik erzak ihtiyaçları ile ilgili desteğimiz olsa da, en çok çekindiğimiz, etkilendiğimiz konu kan bağışı. Çünkü hastalarımızın her ay ortala 1 ya da 2 ünite kan ihtiyaçları var” dedi. Bu konuda vatandaşlara çağrı yapan  ve kan bağışından bulunmalarını isteyen Başkan Başdemir, “Ramazan ayında hem oruç tutarak hem de kan vererek iki kez sevap kazanabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Başdemir, şunları söyledi: Ramazan ayı gelince tolumda bir algı oluşuyor ve oruç bozulur korkusu ile bir ay boyunda kan verilmiyor ya da tereddüt yaşanıyor. Mevcut stoklar düşüyor. Her yıl bu çağrıyı halkımıza yapıyor ve uyarılarda da bulunuyoruz. Çünkü hastalarımız için kana ihtiyaç var. kana Eğer bir ay kan almazlarsa,  gelişim bozuklukları oluyor, organlar da hasar görüyor  ve bunun yanında bu durum yaşam süreçlerine de zarar veriyor. Bu nedenle kan bağışı hayati önem taşıyor. Ramazan ayında da aksatmadan, gönüllü kan vericilerin,  aksatmadan ilgili kurumlara giderek ya da derneğimize başvurarak, kan bağışında bulunmalarını istiyoruz. Bunu esirgemesinler. Ramazanda 2 güzel anlamlı, faydalı olan sevaba erişsinler. Yani hem oruç tutsunlar hem de kan vermek suretiyle bu çocuklarımıza destek olsunlar. Bu alınan bir ünite kandan 2 can kurtaracaklar.  O bir ünite kan özel bir cihazla ayrıştırılıyor. Kırmızı hemoglobin alınıyor alyuvarları, yani hücreleri Talasemi hastasına veriliyor. Beyaz kanları da  Lösemi hastasına veriliyor.  İşte gördüğünüz gibi bir ünite kandan 2 tane can kurtaracaksınız.”  Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına da büyük iş düştüğünü anlatan Başdemir, Cuma namazların da veya Ramazan’daki teravih namazlarında vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Başdemir, “Diyanet’e haliyle Müftülüklere de çok iş düşüyor. Birinci ağızdan bu konuda Cuma ya da teravih namazları öncesinde vatandaşlar bilgilendirilebilir. Bu konuda duyurular yapılmalıdır.  Diyanet, bu konularda kilit noktası. Bu konuda dinen bir sakıncanın olmadığı, kan vermenin orucu bozmadığı anlatılmalı” şeklinde konuştu. Diğer yandan Başdemir, Kayseri’deki Talasemi ve Lösemi hasta sayısının 285 civarında olduğunu, ancak Antalya, Ankara, İstanbul gibi illerdeki tedavi gören hastaların da eklendiğinde bu sayının yaklaşık 700’e çıktığını söyledi. Kayseri Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, “Talasemi hastaları taşıyıcı, yani genetik hastaları olduğu için nüfusun yüzde 4’ü taşıyıcı. Kayseri de Sağlık Bakanlığı tarafından riskli bölge ilan edildi. Yani Türkiye’de 33 ilin arasında Kayseri de var. Amacımız bu konuda toplumda farkındalık oluşturmak” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberler Son dakika Talesemi Lösemi Kan ihtiyacı Ramazan ayı Kan verme Bağış sorunu

Tümü