Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim?

Kayseri'nin en çok tanınan isimleri arasında. Eylemleriyle, söylemleriyle gündemden düşmeyen isim. Her yaptığı olay olan ismin gençlik yıllarına ait fotoğrafı Yeşilçam artistlerine taş çıkarttı. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri siyasetine uzun yıllar damgasını vurdu ve vurmaya da devam ediyor. Tartışmaların bazen uzağında bazen de odağındaki isim oldu. Yaptığı açıklamalarla, eylemleriyle gündemden hiç düşmedi. Ülke ve kent gündemine damgasını vuran Kayserili isim, günümüzde de bu yöndeki etkisini sürdürüyor. Yine ülke ve kent siyasetine etki ediyor. Önemli görevlerde bulunan Kayserili ismin gençlik yıllarına ait fotoğrafı ise dönemin Yeşilçam artistlerini akıllara getirdi. Peki kim bu ünlü?
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim? YEŞİLÇAM ESİNTİSİ
Kayseri’nin en çok tanınan isimleri arasında yer alan, kamuoyu gündeminden düşmeyen şu anda da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görev yapan Mehmet Özhaseki’nin gençlik yıllarına ait fotoğrafı dikkat çekti. Özhaseki, objektiflere yansıyan pozuyla sinemanın ünlü isimlerine de adeta göz kırptı.
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim? Hukuk mezunu olan Özhaseki’nin üniversite yıllarına ait olduğu düşünülen fotoğrafı görenler “Yeşilçam’dan son anda dönmüş” dedirtti. 
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim? Kayseri’de 21 yıl Belediye Başkanlığı yapan Özhaseki, ardından Kayseri Milletvekilliği, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu. 66 yaşındaki Özhaseki, bugün ikinci kez aynı Bakanlık koltuğunda görev yapıyor.
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim?Kayseri’nin ticaretinden siyasetine, sporundan sosyal yaşamına kadar her alandaki etkisini yıllardır sürdürüyor. 
ÖZHASEKİ'NİN HAYATI
1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Ancak o günlerde Türkiye’ye hakim olan siyasi şartlar sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Ancak avukatlık mesleğini icra etmedi. Tekstil üzerine faaliyet yürüten aile şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar ticaret hayatının içinde aktif olarak yer aldı.
1980 sonrasında sosyal amaçlı faaliyetler yürüten bir çok vakıf/derneğin kuruluşuna öncülük etti. Bunlardan bir tanesi Kayseri’de ilk defa aşevi faaliyetlerinin başlatılmasıdır. Bir diğeri ise, öğrencilere karşılıksız burs temini ile kış aylarında dar gelirliler için yakacak fonu gibi hayır faaliyetleri oldu.
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim?
27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.
28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yüzde 70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği "Kayseri Modeli Belediyecilik" ile Türkiye’ye örnek oldu.
29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aday olup 4. ve 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Başkan Özhaseki 5. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu.
Türkiye’nin önemli birliklerinden biri olan büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinin üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB’nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin restore edilerek yeniden tarih ve kültür mirasımıza kazandırılmasında büyük rol oynadı.
Özhaseki, Ak partiden milletvekilliği adaylığı için 10 Şubat 2015 tarihinde büyükşehir belediye başkanlığından istifa etti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti Kayseri milletvekili olarak seçildi.
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim?
12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen genel seçimlerde tekrar Kayseri Milletvekili olarak seçildi ve 26.
Dönem Kayseri Milletvekili oldu.
24 Mayıs 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve onaylanan 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinde bulundu.
24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak seçildi ve 27. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.
18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.  AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesiyle; 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın yerel seçimler düzeyinde kurulmasında AK Parti adına tam yetkili olarak görüşmeleri yürüttü. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. 24 Mart 2021 tarihinde yapılan AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’nin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak AK Parti yönetiminde tekrardan görev aldı. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Türkiye Yüzyılı’nda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında ikinci kez Bakan koltuğuna oturarak önemli bir sorumluluk üslendi.
Kendisi gibi avukat olan Neşe Sarıgül Özhaseki ile evli olan Mehmet Özhaseki’nin; Elif, Enes, Merve ve Zeynep adında 4 çocuğu vardır. Özhaseki, İngilizce ve Arapça bilmektedir.
Pozuyla Yeşilçam'a taş çıkartan bu ünlü Kayserili kim?