'Paramız paranızdır, paranız paramızdır'

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ortak bağlara dikkat çekerek, 'Paramız paranızdır, paranız paramızdır' dedi. Ayrıntılar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız haber bülteninde…

'Paramız paranızdır, paranız paramızdır'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) 'Haydar Aliyev’in bir millet iki devlet vizyonu ve Kafkasya’da yeni iş birliklerine doğru' adlı sempozyum düzenlendi. Sempozyuma, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri milletvekilleri Hulusi Akar, Murat Cahid Cıngı, Sayın Bayar Özsoy ve Şaban Çopuroğlu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm, rektör yardımcıları, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

'Paramız paranızdır, paranız paramızdır'
Açılış konuşmasını Erciyes Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (ERUSAM) Müdür Yardımcısı . Öğretim Üyesi Tekin Aycan Taşçı’nın yaptığı Sempozyumun da konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, “Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ediyoruz. Ben başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını huzurlarınızda minnetle yâd etmek istiyorum. Allah rahmet eylesin mekânları cennet olsun demek istiyorum. Son bir ayda, unutamıyoruz, göz ardı edemiyoruz, içimiz sızlıyor, canımız yanıyor gerçekten İsrail'in yaptığını ifade edecek bir kelime bulamıyorum, onları da şiddetle kınadığımı huzurlarınızda ifade etmek istiyorum” dedi.

‘Paramız paranızdır, paranız paramızdır’

Türkiye’nin Azerbaycan’a düşman olan ülkeleri durduğunu belirten Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov ise konuşmasında, “Türkiye, bize düşman olan farklı devletleri durdurdu. Türkiye Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Azerbaycan’ın ordusunu kurmakta yardımcı oldu. Gencecik 15-16 yaşındaki çocuklarımızı Türkiye’nin harp okullarına gönderdik. Onlar şimdi orduyu yönetiyorlar. Biz devletimizi NATO standartlarına uygun bir devlete çevirebildik. Azerbaycan-Türkiye iyi bir örnektir. Hem dostlarımız çok hem düşmanımız çok. Dostlarımızla birbirimize saygıdan, sevgiden başka bir şey vermedik. Birbirimize ekonomik yardımlardan başka gelişmemize sebep olacak şeylerden başka bir şey vermedik. Düşmanlarımıza da onların önünde omuz omuza durup, tek olmadığımızı gösterip, gücümüzü gösterdik. Azerbaycan’ın nüfusu 10 buçuk milyon değil, 95 buçuk milyondur. Türkiye’nin nüfusu, o da 95 buçuktur. Paramız paranızdır, paranız paramızdır. Gücümüz gücünüzdür, gücünüz gücümüzdür” ifadelerine yer verdi. 

Dünya Türk’ün gücünü gördü

'Paramız paranızdır, paranız paramızdır'

“2023 yılı önemli bir yıl, bir taraftan Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladık, kutlamaya devam ediyoruz. Yücelttik, yüceltmeye devam ediyoruz” diyen AK Parti Kayseri Milletvekili Milletvekili Hulusi Akar, Karabağ meselesinin Sovyetler Birliği’nin bir taktiği olduğunu ifade etti. Karabağ’da bir savaşın olmadığını belirten Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Burada bir baskın, zulüm, istila, işgal ve katliam var. Bu olay oradaki masum silahsız insanları katletmektir. Şu zamanlarda sahnede gördüğümüz gibi. Bir örneğini daha gördüğümüz gibi. Acımasız bir şekilde yapılan bir katliamdan bahsediyoruz. Oradaki insanlar dünyada olabilecek en ağır zulümlere maruz kaldılar, en ağır işkencelere maruz kaldılar. Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin çok güzel bir örneği olarak 44 günde defter ve hesap tamamlandı. Kardeşlerimiz de şerefli bir şekilde, mağrur ve gururlu bir şekilde evlerine ve topraklarına çok şükür döndüler. Bu sadece Azerbaycan için değil, sadece Türkiye için değil, tüm Türk dünyası için bir ilham kaynağı oldu. Bu şekliyle bütün dünyaya 44 günde Türk’ün gücünü göstermek mümkün oldu. Azerbaycan’da tüm dünya Türk’ün gücünü gördü” şeklinde konuştu.