Özhaseki New York'ta konuştu!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ABD'nin Başkenti New York'ta Sıfır Atık Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde

Özhaseki New York'ta konuştu!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ABD'nin Başkenti New York'ta Sıfır Atık Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki New York'ta BM binasının karşısında bulunan Türk Evi'nde Sıfır Atık Projesi hakkında TRT Haber'e açıklamalarda bulundu.

Özhaseki yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi: "Burada yapılan BM’nin 78. Toplantısının ana gündem maddesi bir taraftan sürdürülebilir adaletli bir kalkınma bir taraftan da iklim değişikliği ile ilgili ortaya çıkan manzara ve ülkelere etkisi konusu. Haliyle bu konu da yakından bizi ilgilendiriyor. 7 yıl kadar önce bakanlığımızda başlattığımız bir sıfır atık projemiz vardı. Önce kendi bakanlığımızda bir yıl kadar denedik sonra da sağ olsun Emine Erdoğan hanımefendi bu projeyi çok sevdi, üstlendi, hamiliğini yaptı ve dünyaya açtı. Şu anda sıfır atık sadece atıkların geri kazanımı, döngüsel ekonomi vesaire olmaktan öte bu ülkenin bir markası haline geldi. Artık bundan sonra iklime karşı duyarlı çevreye karşı duyarlı her kim varsa bizim ortaya koymuş olduğumuz şu anda da danışma kurulu başkanlığını Emine hanımefendinin yapmış olduğu sıfır atık konusuna mutlaka bir vurgu yapıyor. Bir dünya markası haline geldi bundan da mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de yaklaşık 20 milyona yakın insana bu konuda eğitim verildi. 172 bin kurum sıfır atığa geçti. Bu bizim için yetmez. Şu anda biz atıklarımızın yüzde 30’unu ekonomiye yeniden kazandırabilir vaziyetteyiz. 2023 sonu itibari ile de yüzde 35’e çıkarmayı planlıyoruz. Bizim bunu hızla artırıp adı üstünde sıfır atık dediğimiz gibi hiçbir şeyin boşa gitmediği tamamını değerlendirebildiğimiz ekonomiye kazandırabildiğimiz bir yapıya kavuşturmamız lazım. 30 Mart’ta dünya sıfır atık günü ilan edildi tüm dünyada. Bugün de burada danışma kurulunun yemeği var, toplantısı var, sergileri var. Dikkat çekici bir vaziyette devam ediyor. İlk söze başladığımızda söylediğimiz gibi bu sadece bir döngüsel ekonomi olmaktan çıktı iyice bir Türkiye markası haline geldi. Bizim bulduğumuz, ortaya koyduğumuz bir markanın dünya tarafından takip ediliyor olması, Birleşmiş Milletler nezdinde gerek genel sekreter gerekse bütün alt birimlerinde bunun uygulanıyor olması da bizim için son derece sevindirici."