Otel düğümü çözülecek mi?

Büyükkılıç, Erciyes’te Konuyu İlgili Birimlerle Masaya Yatırdı.

17:18:14 | 2019-04-18

Erciyes Dağı’nın turizme kazandırılması konusunda otel konusu bir dönem ana gündem maddesiydi. Eski başkan Mehmet Özhaseki, bu konuda yatırımcıları Erciyes’e davet etmiş ve belirlenen arsalarla ilgili yatırımcılara çağrıda bulunmuştu. O dönem aralarında tanınmış yatırımcıların da yer aldığı iş çevreleri arsalara talip olmuş, sözleşme imzalanmış ve otel temellerini atmaları bekleniyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.

2 yılda otel yatırımı yapacağını taahhüt eden firmalar aradan 5 yıl geçmesine rağmen bu konuda bir çalışma yapmadı. Hal böyle olunca konu  Mustafa Çelik’in başkanlığı döneminde belediye meclisi gündemine geldi.

2017 yılında gerçekleştirilen belediye meclis toplantısında o dönem Pınarbaşı Belediye Başkanı olan Dursun Ataş, Erciyes'te daha önce satılan arsalara 2 yılda otelde yapılacağının söylendiği ancak 5 yıl geçmesine rağmen halen otellerin yapılamadığını belirtmişti.  Ataş, “Kayseri kamuoyuna bu konu aktarılırken bu insanlar, 2 yıl içerisinde inşaata başlamazsa ellerinden arsaların alınacakları söylendi. Ama otel yapan olmadı. Neden şartnameye bu yönde madde konulmadı? Konulduysa neden alamıyoruz. Bu şirketlere neden işlem yapılmadı? 2 yılda oteller yapılacak dendi ama 5 yıl geçmiş, otel yapan yok. Bu ihmalde hata var, ihmal var. Kimlerin hatası var? Bu işler kamuoyuna güzel sunuluyor ama olmadığı zaman da saklanıyor, böyle yapılmasına karşıyız” dedi.

 “ÜLKEDEKİ EKONOMİK ŞARTLAR TURİZMİ ETKİLEDİ”

 Başkan Ataş’ın bu yöndeki açıklamalarının ardından söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan ise satılan ancak aradan 5 yıl geçmesine rağmen otel yapılmayan arsalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Herkes taahhüdü yerine getirdi. Parasını zamanında ödediler. Ancak ülkedeki ekonomik şartlar turizmi etkiledi, onlar söylüyorlar. Son 3 yılda yaşanan olayların turizme balta vurduğunu söylüyorlar. Biz şu anda yatırım yapacak durumda değiliz diyorlar. İşte bu nedenle bunlar yaşandı. Biz kesinlikle yatırım yapamayız dediklerinden dolayı. Bize dava açın,  davayı kazanırsanız alırsınız dediler. Ödedikleri para var, paraları geri alacaklar, cezai şart yok şartnamede bu konuda” ifadelerini kullanmıştı.

  “BİRİ DAVA AÇTIĞINDA SORUMLU OLMAYAN KİŞİLERİN ÜZERİNE KALACAK”

 Beyhan’ın bu yöndeki açıklaması sonrasında bir kez daha söz alan Ataş, “Şartnamede eksiklikler var. Bütün bunların üstünü kapatıp gideceğiz. Biri dava açtığında sorumlu olmayan kişilerin üzerine kalacak. Bu nedenle konunun yeniden görüşülüp meclise gelmesini talep ediyoruz. Bu haliyle kabul etmeyeceğiz” dedi. Ataş’ın MHP Grubu adına yaptığı açıklamanın ardından konu Plan, Bütçe Komisyonu ve diğer ilgili komisyonlarda görüşülüp, karara bağlanmasını için meclisin oyuna sunulmuştu.

 BÜYÜKKILIÇ, OTEL BİLMECESİNE EL ATTI

 İşte o günden bugüne pek konuşulmayan otel meselesi Büyükkılıç’ın, Büyükşehir’e geçmesi ile birlikte yeniden gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı  Memduh Büyükkılıç, Erciyes’te bir toplantı gerçekleştirdi. Başkan Büyükkılıç, Erciyes’in özellikle yaz döneminde de canlılığını koruması için yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı. Büyükkılıç, Erciyes’te Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı’dan  önce bir brifing aldı. İlgili bürokratların da katılımıyla Erciyes’le ilgili bir değerlendirme toplantısı yapan Büyükkılıç, gece yarısına kadar sürdüğü belirtilen toplantıda “otel bilmecesini” de masaya yatırdı.

 “YATIRIM YAPMAYACAKLARSA ALDIKLARI ARSALARI YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ”

 Toplantıyla ilgili açıklama yapan Büyükkılıç’ın, ilgili firmalara yönelik olarak, “yatırım yapmayacaklarsa aldıkları arsaların yeniden değerlendirileceğine” yönelik açıklaması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Çünkü bu firmalar daha önce yatırımlarını yapamayacaklarını beyan etmiş ve belediye tarafından da yatırdıkları paraların geri ödendiği yönünde açıklama yapılmıştı.

 Büyükkılıç, konuyla ilgili,  “Değerlendirme toplantımızda otellerle ilgili çalışmaların gözden geçirilmesi, yatırımcı firmaların otel yatırımı yapması konusunda görüşmelerin sağlanması, yatırım yapmayacaklarsa aldıkları arsaların yeniden değerlendirilmesi, ayrıca bölgede yatırımcılar için yeni otel alanlarının planlanması gibi konuları değerlendirdik. Ayrıca Erciyes’in sadece kış mevsiminde değil yazın da değerlendirilmesi için futbol sahalarının yapılmasını planladık. En kısa zamanda projelendirip bu sene en az iki tane sahanın yapımını gerçekleştirerek, Erciyes’in yüksek irtifa kamp merkezi olmasını sağlamak için çalışmalar yapmayı kararlaştırdık. Bunların yanı sıra Erciyes’teki yoğun potansiyel nedeniyle katlı otopark projesi ile ilgili gerekli çalışmaları da yapacağız” ifadelerini kullandı.

 “TURİZMDE DAHA ETKİN OLACAĞIZ”

 Erciyes’le ilgili tanıtım çalışmalarını sürdüreceklerini de ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Çok verimli bir kış dönemi geçirdik. Turizm potansiyelini çeşitlendirmeyi sürdüreceğiz. Ayrıca yaz turizmi için de çalışmalar yapacağız. Erciyes odaklı turizm potansiyelinin geliştirilmesi için yeni müze çalışmalarımız olacak.  Ayrıca Koramaz Vadisi ile Kültepe-Kaniş-Karum’u bütünleştirerek UNESCO’ya müracaatımızı sonuçlandıracağız. Bütün bunların yanında gastronomi odaklı turizm çalışmaları da yapacağız. Eleman yetiştirilmesi, yeme içme mekanlarının bilgilendirilmesi, paydaşlarımızla gayretlerin artırılması için de çalışacağız” diye konuştu.

 “BAŞKAN’DAN ERCİYES’E DAVET

 Büyükkılıç, yaptığı açıklamada Erciyes’te sezonun kapanmadığını da vurguladı. Erciyes’teki pistler ve mekanik tesislerin mükemmel bir şekilde hizmet vermeye devam ettiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, tüm kayak ve doğa severleri Erciyes’in bu güzelliklerinden yararlanmaya davet etti.

Haber Merkezi-Cafer ZENGİN
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika Erciyes Kayak Merkezi Kayak Otelleri Memduh Büyükkılıç

Tümü