OSB`de kim başkan olacak? İşte genel kurulda yaşananlar

Genel kurulda düşündüren açıklamalar...

16:10:09 | 2019-03-01

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde beklenen genel kurul yapıldı. Flamingo Deluxe’de gerçekleştirilen 17’inci Olağan  Genel Kurulun Divan Başkanı iki adayında ortak teklifi ile İş insanı Yılmaz Büyüknalbant oldu. Genel kurulda ilk olarak AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş söz aldı. Elitaş, “Geçmişte 141 temel attık, 141 fabrika açtık. Bu alanda rekor kırdık ve 41 kere maşallah dedirttik. Bugün döviz fiyatlarında, enerji tüketiminde bir istikrarın olduğunu görüyoruz. -Galiba 3 tane oyum var, ama bazı parsellerden dolayı oy veremiyorum. Kim kazanırsa kazansın, bizim başkanımız olacak. Bundan sonraki seçimler 4 yılda bir yapılacak. " dedi.

AK Parti Milletvekili Taner Yıldız da konuşmasında seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu. Yıldız, "Belediyelerimizin yaptığı işlerle sanayicilerinizin işleri kolaylaştı. Nursaçan Başkanımızın ve daha önce görev yapan başkanlarımızın güzel işleri var. Hepsine teşekkür ediyoruz. İki adayımız var. Birbirinden değerli arkadaşlarımız. Biz sanayicilerimizin tercihlerini baş tacı yaptık. Kim başkan olursa ona omuz vereceğiz, destek vereceğiz, katkı vereceğiz" diye konuştu. 

Yıldız'ın ardından kürsüye konuşmasını yapmak üzere CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık geldi. Arık, "Türkiye ekonomisi zor bir süreçten geçiyor. Sanayi üretimi giderek daralıyor. Sanayi üretimi yüzde 9,8 oranında önceki yıla göre azalmış. Bu en derin azalma son yıllarda. Aralık ayından bu daralmayla birlikte üretim yüzde 7,5 oranında azalmış. İşsizlik son ayların zirvesini yaptı ve resmi işsizlik yüzde 14,3'e kadar yükseldi. Bu rakam 4 milyonu buluyor. Konut satışları alarm veriyor. Önümüzdeki fotoğrafta Türkiye ekonomisi yüksek borçluluk, yüksek faiz, enflasyon, eşitsizlikler, işsizlik ile karşı karşıya. Hükümet seçim nedeniyle sorun yokmuş gibi davranıyor. Artık ekmeği bulmak zorlaşıyor. Sorun hepimizin sorunu. Bu sorunu nasıl aşacağız? Adalet yoksa, yatırım yok, üretim yok, üretim yoksa iş yok, işsizlik var. Yatırımcı, işçi, memur kimse yarınından emin değilse, kurallar keyfi belirleniyorsa o ülkede ne istikrar ne de güçlü ekonomi olur. Adalet ve demokrasi olmadan iş, üretim, yatırım olmaz. Bu kapsamda kongrenin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da genel kurulda konuştu. Ersoy, "Umutsuzluğa kapılmamalıyız. Kayserimiz'de sanacimizde sıkıntıların olduğunu biliyoruz ve bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Kayseri'de en önemli sorun teşvik bölgesidir ve bu değiştirilmelidir. 3. bölgeye alınarak sanayicimizin önü açılmalıdır. Diğer bölgelerdeki teşviklerde sanayici desteklerden iyi oranda yararlanıyor. Kayseri bu manada eksiklik yaşıyor. Bu konuda Sanayi Bakanımızla görüşme devam ediyor. İyi çalışmalar yapan Tahir Nursaçan ile birlikte çalışıyoruz. Sürekli bilgi alıp kendisinden Meclis'te problemleri dile getirdim. Mobilyadaki KDV indirimini hep birlikte sağladık. Bunun kalıcı hale gelmesini istiyoruz. Bizler sanayicimizin yanındayız. Sanayicimizin problemlerini dile getirmek zorudayız. Türkiye çok seçim gördü, son yıllarda. Artık sanayici seçim değil, geçim diyor. Ayrıştırmadan birlikte çalışmalıyız. Bana soruyorlar taraf mısınız diye, evet tarafım üretimden tarafım, çalışandan tarafım. Bizim tarafımız mikro milliyetçiliğe dayanmaz. Kayseri için elimi de, başımı da taşın altına koyarım. Hiç kimseyi ötekileştirmeyin, ayırmayın. Bizler bu memleket için her şeyi yaparız.  Allah rızası için Kayserimize katkı sunacak kimse ona katkı sunalım. Ben Baki Ersoy olarak tüm iş adamlarının önüne düşüp, Bakanlık Bakanlık gezmeye her zaman varım " şeklinde konuştu.

Tahir Nursaçan

OSB Başkanı ve adayı  Tahir Nursaçan da konuşmasında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yönetim kurulunun faaliyetlerini anlatan Nursaçan, şunları söyledi, "Bazı dar çevreler 12 yılda yapılamayanları neden eleştiremiyor? 4 yılda yapılanları göremeyenler neden teşekkür etmiyor? Bunlar teşekkür fakiri. Döviz kurlarında dalgalanmalar olsu. İş dünyası olarak inancımızı yitirmedik, inancımızı yüksek tuttuk. OSB yönetimi olarak bu konuda çalıştık. Bazı dar çevreler, kasada para yok diyor. OSB kasasında şu an 62 milyon civarında paramız bulunmaktadır. OSB para biriktirme yeri değildir. OSB kaynaklarını en verimli şekilde kullanıyoruz, sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Art niyetliler dedikodu yapmaktan öteye gidemiyor. Kayseri OSB'yi yönetmek için dertli olmak, dertlenmek lazım, yönetici olmak lazım, içinizden biri olması lazım, ideolojik saplantılardan kaçınmak lazım, sağlam basmak lazım. Kayseri OSB kimsenin zıplama tahtası değildir. Sanayicilerden başka hiç kimseden icazet almadık, İşlerimizi ahbap çavuş ilişkisi ile yönetmedik. Fason ortaklık dönemi geçmiştir. Bizle beraber saadık geldi, önceden parmakla seçim yapılıyordu. Demokrasi ve milli irade hakim oldu. Bugün çıkacak sonuçlara hepimizin saygı duyması lazım. Yeni adayların ortaya çıkması bizim adaylığımızla mümkün olmuştur. Sanayicileirn dışında kimsenin emirlerine ihtiyaç duymadık" 

Genel Kurulda yeni seçilen yönetim kurulu üyelerinin tamamının bundan sonra OSB vakfının da yöneticileri olarak görevlendirilmesi de kabul edildi.

"KARŞINDAKİ ADAY TEYZEMİN OĞLU, SENDE HOCAMIN OĞLUSUN"

Genel Kurulda Elitaş, bu kez sanayici kimliği ile söz aldı. Nursaçan'ın "OSB'ye büyük camii yaptık, bunda dahi kimse teşekkür etmedi" açıklamasına atıfta bulunarak, "İlk camiyi yapan sanayicilerimizi de takdir etmek lazım. Bakanlığım döneminde çok destek verdim. Onlar içinde Başkanın iltifat etmesi gerekirdi. Karşındaki aday teyzemin oğlu sende hocamın oğlusun. Kim seçilirse seçilsin ondan yana olurum, sanayicinin yanında olurum. Ben emlak vergisi ile ilgili de yaşanan sıkıntıyı çözmek için gayret gösterdim ve yaptık." dedi.

Ahmet Hilmi Kürtüncü

 

Başkan adaylarından Ahmet Hilmi Kürtüncü, genel kurulda konuşmakiçin kürsüye geldi. Kürtüncü, şöyle konuştu, "Sayın bakan gidişattan duyduğunuz endişeleri dile getirdiniz ki kayıtsız kalamazdık. Sanayicilere faydalı projeleri hayata geçirmek için aday olduk. Yarın çok geç olabilir, şimdi tam zamanı dediğimiz bu yolda bize desteğinizi açıklayarak çalışma şevkimizi artırdınız. Sanayici benim kim olduğumu çok iyi biliyor. Sanayi arsamı, ticari arsaya çevirmek için aday olduğumu Başkan bir programda söyledi. Eğer bunu bir kişi söylerse, biri bana dedi derse ben adaylıktan çekilirim. Biz de yerli köylü ayrımı yok. Kayserili, Sivaslı, Yozgatlı ayrımı yoktur. Ben Başkan olursam bütün işleri istişare ederek yapacağım. Mevcut yönetim yapmadıklarından hiç bahsetmiyor. Biz fuar merkezine karşı değiliz. Lakin bunun bütün yükü neden bize yüklendi. İstişare edip, Sanayi Odası ile yapılamaz mıydı? Valilikle konuşulamaz mıydı? Arsa ile topladığımız da 99 milyon ediyor, fuar alanı. Bu fuar alanı yıllık 400 bin lira artı kardan paydır. Önümüzdeki süreçte tarım fuarı açılacak. Bu fuarda kaç firmanın standı var? İhracat ne kadar artacak, yorum sanayicinin. Sanayici olarak yakıt, temsili ağırlama bilmek hakkımız değil mi? Gerçek gideri neden tek kalem altında gizliyorsunuz? 3 yıllık için 481 Milyon liralık giderin detaylarını neden göremiyoruz? Biz 150 Milyonluk gideri göremiyoruz. Bunu nasıl çözeceğiz? İşletme kredisi neden kullandınız? OSB TV kurmaktaki amacınız nedir? İzlenme oranı nedir? İlk işimiz israfı öçnleyeceğiz. Rekabetçi, denetlenebilir şeffaf bir satın alma sistemi kurulacak. 3 ayda bir bağımsız raporlar web sitemizden yayınlanacak. OSB TV'yi kapatacağız. İstişare içinde olacakğız, ihracatı artırmaya, enerji maliyetlerini azaltıcı çalışmalar yapacağız. Teknoloji geliştme, ARGE merkezileri kurulacak."Bu işi yapacak birikime sahibiz. Bölgemizi sizlerden alacak destekle emanete zeval getirmeden yöneteceğiz. Sanayiciler arasında ayrım yapmayacağız. Verdiğimiz sözleirn arkasında duruacağız. İki dönemden fazla aday olmayacağız. Atletik spor kulübüne sponsor olmayacağız. Haber, habercilerin işidiri televizyon kurmayacağız. Mobilyanın başkenti Kayseri duruken, başka yerden mobilya almayacağız. Önceliğimiz israfı önleyeceğiz. Bu gidişe hep beraber sahip çıkmalıyız. Şehrimiz için elimizden geleni değil, gereğini yapmaya söz veriyoruz. Ben yaptım oldu mantığı ile hiçbir şey yapmayacağız. Kapımız bütün sanayicilere açıktır. Lütfen oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyunuz. Kullanacağımız bir oyun ağır vebali var. Yükünüzü omuzlamak, ,srafı önlemek için sizlerden oy istiyoruz"

Kürtüncü'nün konuşması sırasında salonda zaman zaman tansiyon yükseldi. Bu sırada araya Divan Başkanı Yılmaz Büyüknalbant girerek, salonu uyardı.

 "ALLAH'TAN KORK YALAN KONUŞMA"

 Genel Kurulda konuşan Tahir Nursaçan, Kürtüncü'ye tepki göstererek, "Allah'tan kork" dedi. Nursaçan, "İçi boş laflarla sanayi yönetilemez. Yarım saat boy gösterisi yaptı. Burası boy gösterme yeri değil, projeleri konuşma yeridir. Sayın Kürtüncü 6. cadde üzerindeki arsasını kiraya verecek mi vermeyecek mi? Osman Övüç kardeşimiz 15 yıldır OSB'de arsadan sözleşmesini yapıp 7 milyonu neden ödememiştir? Bakanlık tarafından parselinin bir tanesi üzerinde baraka yapmış ve bundan dolayı da kendisinin oy kullanma hakkı olmadığı ifade edilmiş. Neden başka bir fabrikadan hisse aldınız? 3. arkadaş da gitti genel kurul olunca hisse aldı. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz. Elitaş bakanıma teşekkür ediyorum ama Kayseri'de teşekkür fakirliği var. OSB'de yaptığımız çalışmalarda bizim de teşekkürü beklemek hakkımızdır. OSB'ler arasında istediğiniz kişiyi getirin Kayseri OSB Türkiye'nin göz bebeği olmuştur. OSB binasında oturmayacak mısınız Hangar da mı oturacaksınız? Allah'tan kork yalan yakışmaz. Biz 4 yıllık tarihinde rekor yatırımlar yaptık. Biz eşimize dostumuza arsa tahsis etmedik. İkide bir israf, israf. Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. İnşallah bu seçim hayırlısı olur" dedi.

OSB GENEL KURULUNU AK PARTİ VE MHP CEPHESİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi ve OSB Genel Kurulunda sanayiciler, yeni yönetimi seçmek için sandık başına gitti.

 

 Haber: Cafer ZENGİN 
ETİKET :   OSB Kayseri Seçim Genel Kurul Haberler Son dakika Tahir Nursaçan Ahmet Hilmi Kürtüncü

Tümü