OSB’de 3 Tevafuklu Seçim!

Organize Sanayi Bölgesi’nde bugün yeni yönetim belli olacak. 2 aday Başkanlık için yarışacak.

07:02:38 | 2019-03-01

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bugün seçim yapılacak. 17’inci Olağan Genel Kurulda, sanayiciler sandık başına gidecek ve yeni yönetimi belirleyecek. Şu an için iki aday var. Mevcut Başkan Tahir Nursaçan ile İş adamı Ahmet Hilmi Kürtüncü arasında geçecek olan yarışı kimin önce tamamlayacağı merak konusu oldu.

 

Diğer yandan seçim öncesi adaylardan Ahmet Hilmi Kürtüncü ile ilgili, “sanayici mi, değil mi” tartışması ortaya çıktı.  Haber merkezimize yansıyan bilgilere göre Kürtüncü’nün, OSB’de hangar sahibi olması nedeniyle oy hakkının olduğu, ancak  aday olduktan sonra bu yöndeki eleştirilerin önüne geçmek için ağabeyinin firmasındaki hisseleri devraldığı öne sürüldü.

 

Ağabeyinin firmasına ortaklığı ile ilgili olarak “tevafuk” değerlendirmesi yapan Kürtüncü’nün yakınında yer alan İrfan Püsküllü’nün de aday olabilmek için ağabeyinin şirketine ortak olduğu ifade edildi. Kürtüncü’nün yakınındaki bir diğer isim olan KESOB Başkanı Ahmet Övüç’ün oğlu Osman Övüç’ün de OSB üyesi olmadığı için oy kullanamayacağı belirtildi. Övüç’ün bu hakka sahip olabilmesi için öncelikle sahip olduğu parsellerle ilgili OSB ile sözleşme yapması ve sözleşmeden doğacak 7 milyon TL civarındaki borcunu ödemesi gerekiyordu. Övüç de bu konuda farklı bir yol izledi. Övüç’ün de  başka bir firmadan hisse alarak, genel kurulda oy kullanıp, aday olmak hakkı elde ettiği konuşuluyor.

 Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) sanayiciler, sandık başına gidecek. 17’incü olağan genel kurul toplantısı saat Flamingo Deluxe’de yapılacak. Oy kullanma işlemi saat 17:00’de başlayacak.

OSB’de şu an için iki aday var. Bunlardan biri mevcut Başkan Tahir Nursaçan, diğeri ise Ahmet Hilmi Kürtüncü.

 

“4 yılda OSB’nin çehresini değiştirdik ve önemli yatırımları hayata geçirdik” diyen Nursaçan ile “İsraf var” diyen Kürtüncü, genel kurulda kozlarını paylaşacak. Kürtüncü’nün, AK Parti Kayseri Milletvekilleri; Mehmet Özhaseki ve Mustafa Elitaş ile akrabalık bağının bulunması da seçim öncesi bazı tartışmaları beraberinde getirirken, Nursaçan cephesi bu duruma, “İnşallah siyaset seçimlere müdahil olmaz”  değerlendirmesi yapmıştı.

İşte beklenen gün geldi. Tarafların genel kurulda yapacakları konuşmalar da merak konusu oldu.

Diğer yandan Kayseri’de seçimin sonucu merakla beklenirken, Ahmet Hilmi Kürtüncü ve çevresinde yer alan bazı isimlerle ilgili dikkat çeken iddialar ortaya atıldı.

 

KÜRTÜNCÜ’NÜN “TEVAFUK” AÇIKLAMASI DÜŞÜNDÜRDÜ

Başkanlığa aday olan Kürtüncü’nün, OSB’de sanayici olmadığı öne sürüldü. Haber merkezimize yansıyan bilgiye göre, Kürtüncü, hangarlarını kiraya veriyor ve yeni bir hangar inşaatı da sürüyor. Yani Kürtüncü, hangar sahibi olmasından kaynaklı oy hakkına sahipti. Aday olunca bu yöndeki tepkilerin önüne geçmek için çareyi ağabeyinin firmasında aradı ve firmaya ortak oldu.

 Seçim öncesinde ağabeyinin firmasına ortak olan ve hisse alan Kürtüncü, bu yöndeki eleştirilere, “tevafuk (birbirine denk gelme)” yanıtını vermişti.

Kürtüncü’nün yakınında yer alan ve yönetiminde aday olması beklenen bazı isimlerin de benzer yol izlemeleri ise dikkat çekti.

İLGİNÇ TESADÜF! SEÇİM ÖNCESİ PÜSKÜLLÜ DE AĞABEYİNİN FİRMASINA ORTAK OLDU!

 

Yine haber merkezimize yansıyan bilgiye göre, Kürtüncü’nün yönetim listesinde aday olacağı konuşulan İrfan Püsküllü ve KESOB Başkanı Ahmet Övüç’ün oğlu  Osman Övüç  de seçimlerde oy kullanma hakkına sahip değildi. İrfan Püsküllü de oy kullanma ve dolayısıyla aday olabilme hakkına sahip olabilmek için o da abisinin şirketine ortak oldu. Bu durum bazı çevrelerce  OSB’de, Kürtüncü’nün ağabeyinin firmasına ortak olması sonrası yaptığı “tevafuk” nitelendirmesinin ardından “Bu da ikinci tevafuk” olarak yorumlandı.

 ÖVÜÇ ADAY OLMAK VE OY KULLANMAK İÇİN Mİ BAŞKA BİR FİRMADAN HİSSE Mİ ALDI?

KESOB Başkanı Ahmet Övüç’ün oğlu  Osman Övüç de, Kürtüncü’nün yakınında yer alan bir diğer isim ve onun izlediği yolda akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Osman Övüç’ün firma sahibi olduğu ancak OSB üyesi olmadığı belirtildi. Yani onunda oy kullanma ve aday olmak hakkı yok. Bu hakka sahip olabilmesi için sahip olduğu parsellerle ilgili OSB ile sözleşme yapması ve sözleşme imzalamasından dolayı doğan 7 milyon TL civarındaki borcunu da ödemesi gerekiyordu. Sözleşme imzalamadığı için oy kullanma hakkına sahip değildi.  Bunun üzerine Övüç, OSB’den tahsis aldığı başka bir arsa üzerindeki “kaçak yapıya da” imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi aldı. Böylece oy kullanma ve aday olma hakkı elde etmek için OSB’ye müracaat etti. OSB yönetimi de konuyu Bakanlığa sordu, Bakanlık kaçak yapının üzerinde bulunan atık toplama binasının imalathane olmadığını OSB’nin Osman Övüç’e yaptığı tahsisi iptal ederek arsayı geri alması gerektiğini söyledi.

Osman Övüç’ün, bunun üzerine OSB’de bulunan bir başka firmadan hisse alarak oy kullanma dolayısıyla aday olma hakkına sahip olduğu öne sürüldü. OSB’de bazı çevreler , “Bu da seçim öncesi Kürtüncü ve ekibinde üçüncü tevafuk” yorumu yaptı. Ortaya çıkan bu tablo ise “OSB’de 3 tevafuklu seçim” dedirtti.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika OSB Seçimleri Tevafuk

Tümü