Marketlere ilgili flaş karar! Resmi Gazete'de yayımlandı

Zincir marketlere ilgili dikkat çeken karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, marketler satışa sundukları ürünlere yönelik verileri Ticaret Bakanlığının sistemine aktaracak.

Marketlere ilgili flaş karar! Resmi Gazete'de yayımlandı
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Zincir marketlere ilgili alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, zincir mağazalar satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak.

ŞUBE SAYISI VURGUSU! 

Resmi Gazete'de yer alan kararda şu ifadeler kullanıldı: Etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkan sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir"