Loş ışıkta tablet, bilgisayar ve telefon kullananlar dikkat!

Op. Dr. Bilge Yurdakul, loş ışıkta tablet, bilgisayar ve telefon kullanmanın göze büyük oranda zarar verdiğini ve astenopi denilen göz yorgunluğunu tetiklediğini dile getirerek, önemli uyarılarda bulundu. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Loş ışıkta tablet, bilgisayar ve telefon kullananlar dikkat!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilge Yurdakul, loş ışıkta tablet, bilgisayar ve telefon kullanmanın göze büyük oranda zarar verdiğini ve astenopi denilen göz yorgunluğunu tetiklediğini dile getirerek önemli uyarılarda bulundu.

Dikkat çeken uyarılar

Yetersiz ışıkta gözlerin odaklanmak için çok daha fazla kas çalışmasına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Op. Dr. Bilge Yurdakul, "Bu zorlanma öncelikle baş ağrısı ve mide bulantısına neden olabiliyor, uzun vadede göz kuruluğu ve gözleri ovalamaya bağlı astigmat baş gösteriyor, bu nedenle ışık yayan dijital ürün kullanan öğrencilerimizin ve erişkinlerimizin aydınlık ortamlarda çalışmalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu. 

Loş ışıkta tablet, bilgisayar ve telefon kullananlar dikkat!

Şikayetler artıyor

Özellikle okulların ve üniversitelerin açılmasıyla birlikte kendilerine göz şikayetleriyle ilgili gelen hastalarda artış olduğunu vurgulayan Kayseri İdeal Göz Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilge Yurdakul,  “Öğrenci yurtları gibi loş ışıkta daha fazla ders çalışılan ve dijital ürünler kullanılan ortamlarda ekran başında geçen süre artıyor, buna bağlı olarak göz kırpma sayısında azalma, göz kuruluğu, gözlerde yanma, batma, acıma ve sulanma gibi şikayetler de artıyor, öğrencilerimize aydınlık ortamlarda çalışmayı ve ışık yayan ekranlara iki saatten fazla bakmamayı öneriyoruz.” şeklinde konuştu.