'KOSGEB, Kayseri'de sığınmacı ve kaçakların çalıştırılmasına destek veriyor!'

Zafer Partisi Kayseri İl Başkanı Serap Altuntaş, sığınmacı ve kaçak çalıştıranlara KOSGEB desteği sağlandığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Altuntaş, 'KOSGEB, Kayseri dahil bazı illerde sığınmacı ve kaçakları çalıştırılmasına destek veriyor. İstihdamda sığınmacılara destek türk vatandaşlarına köstek! Türk vatandaşı ikinci sınıf oldu. Pek çok insanımız işsizlikten kıvranırken sığınmacı ve kaçakların istihdamını şart koşarak destek programı açıklanmasını hiçbir vicdan kabul etmez!' dedi.

'KOSGEB, Kayseri'de sığınmacı ve kaçakların çalıştırılmasına destek veriyor!'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Zafer Partisi Kayseri İl Başkanı Serap Altuntaş, sığınmacı ve kaçak çalıştıranlara KOSGEB desteği sağlandığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Altuntaş, "Pek çok insanımız işsizlikten kıvranırken sığınmacı ve kaçakların istihdamını şart koşarak destek programı açıklanmasını hiçbir vicdan kabul etmez" dedi.
Altuntaş, “Ağır enflasyon koşulları ve zam yağmurları altında ciddi bir yaşam mücadelesi veriyoruz. Kayseri nüfusunun oldukça önemli bir kısmını oluşturan işçi ve esnaflar ile aile bireylerinin bir kısmı sadece faturaları ödeyebilmekte, bir kısmı ise buna dahi yetişememektedir. Asgari ücrete yapılan zamlar aynı zamanda işçilerin işine son verilme riskini de taşımaktadır. Neden? Çünkü , sanayideki işletme ve fabrikalarda asgari ücretin altında ve kaçak olarak Suriyeli ve Afgan  işçi çalıştırmak  tercih edilmektedir. Akla ziyan bir biçimde devam eden Suriyeli ve Afgan göçleri , Türkiye’nin ve Kayseri’nin ekonomisini daha da kötüye götürmektedir. Bunlar bilimsel veriler ışığında açıkça belli olmasına rağmen mevcut iktidar,  ithal seçmen elde etmek için bu kötü gidişatı durdurmak yerine  körüklemeye devam etmektedir. Üstelik bu işi resmi  özel fark etmeden kurumlar eliyle yapmaktadır.  Örneğin KOSGEB tarafından yayınlanmış olan ve halen açık olan “FRIT II İstihdam Taahhütlü Kobi Destek Programı Teklif Çağrısı” yapılmıştır. 26.12.2022-27.01.2023 tarihleri arasını kapsayan bu teklife göre: Teklif Çağrısının Amacı :  Ülkemizde yurt dışı kaynaklı göçten en çok etkilenen illerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ); Türk vatandaşları, Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler, Uluslararası Koruma Sağlanan Kişiler ve Sosyal Uyum Yardım Programı’ndan yararlanan kişiler için kayıtlı istihdam yaratmalarını ve istihdamı muhafaza etmelerinin sağlanmasıdır.
Bu destek programından faydalanacak olan ve Yurt Dışı Kaynaklı Göçten En Çok Etkilenen İller: Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde faaliyet gösteren işletmeler başvurabilir.
Şartları: Destek süresince istihdam edilmesi taahhüt edilen personelin yarısının Türk vatandaşı diğer yarısının GKAS (Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler) / UKSK (Uluslararası Koruma Sağlanan Kişiler)  / SUYPY (Sosyal Uyum Yardım Programı’ndan yararlanan kişiler) olması esastır.
Görüldüğü gibi göçten en çok etkilenen illerden bir tanesi Kayseri’dir. Kayserimiz; Kayseri OSB, İncesu OSB ve Mimarsinan OSB'den oluşan üç tane organize sanayi bölgesine, onun haricinde eski-yeni ve orta sanayi gibi daha küçük ölçekli sanayi bölgelerine ve iş kolu türüne göre daha pek çok sanayi bölgesine sahipken ve bölgesinde lider bir şehir iken yaşanan ekonomik kriz ile birlikte kontrolsüz göçten en çok etkilenen bir il durumuna düşerek gerilemeye girmiştir. Pek çok insanımız işsizlikten kıvranırken sığınmacı ve kaçakların istihdamını şart koşarak destek programı açıklanmasını hiçbir vicdan kabul etmez! Bu topraklarda doğan büyüyen, vergi veren, devlete-millete ve bayrağına bağlı TC vatandaşlarının geçim ve işsizlik sorununu çözmeden sırtımızda ağır bir yüke dönüşen, milli güvenlik sorunu boyutuna gelmiş bu yabancılara istihdam sağlanmasını kabul etmiyoruz. Kendi vatandaşlarımız işsizlikten intiharın eşiğine gelmişken kimler hangi hakla bu yabancıları baş tacı ediyor. Zafer Partisi gelecek, sığınmacı ve kaçaklar ülkelerine dönecek.
'KOSGEB, Kayseri'de sığınmacı ve kaçakların çalıştırılmasına destek veriyor!'