Koruma Kurulu o bölge ile ilgili harekete geçti! Peki şimdi ne olacak?

Melikgazi Belediyesi Gesi ilçesinde bulunan Güvercinlikler ile ilgili harekete geçti. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde

Koruma Kurulu o bölge ile ilgili harekete geçti! Peki şimdi ne olacak?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Melikgazi Belediyesi Gesi ilçesinde bulunan Güvercinlikler ile ilgili harekete geçti. Gesi Güney mahallesinde bulunan, kaya oyma mekan ve güvercinlikler olarak bilinen alanın korunması için Belediye düğmeye bastı. Konu ile ilgili Kayseri Kültür Varlıklarını koruma bölge kurulu bir süre önce toplanarak güvercinikler olarak adlandırılan alanın birinci derece arkeolojik sit alanı olarak planlanması talebinde bulundu.Koruma kurulu bölge ile ilgili harekete geçti! Peki ne yapılacak?Birinci derece arkeolojik sit alanı nedir?

Bilimsel muhafaza açısından evrensel değeri olan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olması ve ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerekli olan, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanlara birinci derece arkeolojik sit alanı deniliyor.

Gesi ilçesinde bulunan güvercinlikler ile ilgili nasıl bir adım atılacağı merakla bekleniyor. Gesi güvercinliklerin korunması Kayseri ilinin tarihi ve kültürel mirasının korunması ile eşdeğer. Güvercinlikler ile ilgili bundan sonraki süreçte yapılacak çalışmalar Kayserili vatandaşlar tarafından da merak edilen konular arasında. 

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu da bölgenin korunması ve yaşatılması için çalışmalara hız vereceklerini söyledi. Koruma kurulu bölge ile ilgili harekete geçti! Peki ne yapılacak?Sadece Kayseri'de bulunuyor!

Güvercinliklerin anadolu'nun çeşitli yerlerinde eski dönemlerde bağ ve bahçelerde kullanılmak üzere, gübre gereksinimi için kullanıldığı biliniyor.

Güvercin gübresi, bileşimde bulundurduğu maddeler açısından oldukça değerli bir gübre olarak kabul ediliyor. Gübre gereksinimi için yabani güvercin bakıcılığında, gübrenin düzenli toplanabilmesi ve birikmesini sağlayabilmek için bazı yapılara gereksinim duyuluyor.Koruma kurulu bölge ile ilgili harekete geçti! Peki ne yapılacak?Ülkemizde farklı mimari tarza sahip üç tip güvercinlik bulunduğu söyleniyor. Kapadokya güvercinlikleri kayalara oyulmuş odacıklar şeklinde iken, Diyarbakır Boranhaneleri kerpiçten yapılma binalar biçimindedir. Gesi Bağları'nda rastladığımız güvercinlikler ise 'kule tipi' olarak adlandırabileceğimiz biçimde taştan örülerek yapılıyor. Bu tip güvercinliklere ülkemizde yalnız Gesi Bağları'nda rastlanıyor. Gesi Bağları güvercinliklerinde bulunan yeraltı odası tamamen ülkemize özgü olup, yurt dışındaki benzerlerinden ayrı bir yapı olarak biliniyor.