KORONA’DA KRİTİK HAFTA!

14:47:14 | 2020-03-24

Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, Korona tablosunda “Kayseri’de durum nasıl?” sorusuna yanıt verdi. Benli, “Gün be gün ülkemizdeki Covid 19 pozitif hasta sayısı açıklanırken ülke ortalamasından (nüfusa göre) daha az hastamız var. Kritik hastalarımız olmasına rağmen henüz kaybettiğimiz hasta olmadı. İnşallah şifa bulurlar” dedi. Diğer yandan Benli, çarşı-pazarda alınan korona önlemleri ile ilgili de bilgi verdi.

Tıp Fakültesi Hastanesi ve kamu hastanelerinin yanında özel hastanelerle de koordineli şekilde kriz yönetimini yaptıklarını ifade eden Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, bu haftanın Kayseri için de çok önemli olduğunu söyledi.

“HEP BİRLİKTE EL ELE AŞACAĞIZ”

Benli, “Bu hafta Kayseri için çok önemli. Tüm hastalarımızın dış kaynaklı olması ve temaslı hastanın henüz tespit edilmemiş olması uyarılara azami uyulduğunu gösteriyor. Bizleri duygulandıran durumlar da olmuyor değil. Herkesin kaçtığı bir ortamda çalışan sağlıkçılara alkış eylemi, belediye başkanlarımızın bizzat arayarak ‘yapılacak bir şey var mı?’ diye sormaları, özel hastanelerden bazılarının "emrinizdeyiz" şeklinde nezaket göstermeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının destek ve yardım mesajları, malzemeye sıkıştığımız şu günlerde hammadde tedariki hibesi yapan iş adamlarımız, karantinadaki umreci misafirlerimizin her türlü ihtiyaçlarına (çamaşır, yiyecek, içecek vs) destek olan esnaflarımız. Bilgi kirliliğine engel olmak ve doğru bilgi akışı için gece, gündüz çaba sarf eden ayrıca uyarılarımızı topluma aktaran bir olmuş basınımız. İşte bizim medeniyetimizin oluşturduğu güzelliklerden bazıları. İnşallah birlikte başaracağız. Hep birlikte el ele aşacağız. Evde kal Kayseri” ifadelerini kullandı.

ÇARŞI-PAZARDA KORONA ÖNLEMLERİ

Korona konusunda alınan önlemler ile ilgili de açıklama yapan Benli, en az 1 metre mesafe ve fırın ile pazarlarda alınan önlemlerle ilgili de bilgi verdi. Benli, “İlimizde vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılımını engellemek amacıyla, kişilerin toplu olarak bulunabilecekleri oto pazarları ve hayvan pazarlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştur. Vatandaşlarımızdan yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı evde yaşayan veya temas halinde olanlara, il sağlık müdürlüğü veya kollukça 14 gün evden çıkmama kuralına uymayanlar hakkında 3150 tl idari para cezası uygulanacaktır. Lokanta ve restoranlarda müşteriler aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oturacaklardır. Spa, hamam, masaj salonu, sauna, spor merkezi, disko gibi yerlerin faaliyetleri durdurulmuştur. Semt pazarlarında pazaryeri satıcıları, satış yaparken maske ve eldiven kullanacaklardır. Vatandaşlar tezgahtaki ürünü seçmeden alacaktır. Ekmek, ekmek çeşitleri, pide ve unlu mamulleri, alıcının eli değmeden kapalı dolaplarda muhafaza edilerek ambalajlı şekilde satılacaktır.”

Haber: Cafer ZENGİN

 
ETİKET :  

Tümü