Kayserili milletvekili bankayla davalık oldu!

AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan Halen AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan ve AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, Halk Bankası'na neden dava açtı? Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Kayserili milletvekili bankayla davalık oldu!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

AK Parti'den Kayseri Milletvekili seçilen Ayşe Böhürler ileilgili dikkat çeken bri olay gün yüzüne çıktı. Böhürler, aldığı evle ilgili olarak bankayla davalık oldu. İşte detaylar...
Yaşadıkları mali sıkıntılar nedeni ile projeleri yarım kalan, sattığı daireleri teslim edemeyen çok sayıda inşaat firması bulunuyor. Kişiler ödeme yapmalarına rağmen ortada ne bir ev ne de muhatap alacakları bir şirket bulunmuyor. 
BENZER BİR SORUNU BÖHÜRLER YAŞADI
Benzer bir sorunu AK Parti’de aktif siyaset yürüten yazar ve televizyon programcısı Ayşe Böhürler’in de yaşadığı öğrenildi. Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Böhürler, 2017 yılı ortasında bir daire satın almaya karar verdi. Yaptığı kısa süreli araştırma sonrası, şimdilerde aile üyeleri arasında ‘miras kavgasının’ yaşandığı Karmen Yapı AŞ’nin Küçükçekmece Gölü kenarında inşa etmeyi planladığı ‘Blue Lake’ projesinde karar kıldı. Projede çok sayıda daire, ödenmeyen kredi borcu nedeni ile icradan satılmıştı.

Kayserili milletvekili Halk Bankası'na karşı dava açtı‘BANKA, BÖHÜRLER’E, ‘BAĞLI KREDİ’ KULLANDIRDI’
Böhürler anılan projeden, yatırım amaçlı olduğu tahmin edilen, 1+1 büyüklüğündeki bir daireyi alma konusunda şirket ile anlaştı. Fiyat 645 bin lira olarak belirlendi. Böhürler 129 bin liralık ödemesini şirkete 6 Haziran 2017 günü yaptı. Kalan 516 bin lira için ise şirket, Böhürler’i, anlaşmalı olduğu Halk Bankası’na yönlendirdi. Banka, Böhürler’e, ‘bağlı kredi’ kullandırdı.
‘BÖHÜRLER’İN ALDIĞI DAİREDE İPOTEK GÖSTERİLDİ’
Şirkete herhangi bir borcu kalmayan Böhürler, bankaya olan ödemelerini taksitler halinde yapmaya devam etti. Ancak bu süreç devam ederken Karmen Yapı mali sıkıntıya girdi. Şirket, satışını yaptığı ancak henüz tapu devrini yapmadığı birçok daireyi bankaya ipotek göstererek kredi çekti. Böhürler, ipotek gösterilen daireler arasında, satın aldığı dairesinin de olduğundan habersizdi.

Kayserili milletvekili Halk Bankası'na karşı dava açtı‘BANKA, İPOTEKLİ DAİRELERİ İCRADAN SATTI’
Şirket, bankaya olan borcunu ödeyemedi. Dahası Karmen Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu’nun 2020 yılı ortasında vefatı ile grubun tüm şirketlerinde olduğu gibi Karmen Yapı’da da işler daha da kötüleşti. Banka, şirkete verdiği krediyi tahsil edemeyince ipotek koyduğu daireleri icradan sattı. Satılan daireler arasında Ayşe Böhürler aldığı dairenin de olduğu belirlendi.
ALDIĞI KREDİNİN ÖDEMESİNİ TAMAMLADI
Böhürler yaşadığı sorunun çözümü için arayışa girse de yol alamadı. Bankaya olan ödemesini geçen yıl kasım ayında bitiren Böhürler dava açmaya karar verdi. Geçen 16 Mart’ta bankadan ‘borcu yoktur’ yazısı alan Böhürler, İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

Kayserili milletvekili Halk Bankası'na karşı dava açtı

HEM ŞİRKETE HEM BANKAYA DAVA
Dava dilekçesinde, bankanın sorumluluğuna işaret edildi. Alınan kredinin ‘bağlı kredi’ olduğu kaydedilerek, bankanın verdiği kredi nedeni ile dairesine ipotek koymamasının hukuka uygun olmadığını belirtti. Karmen Yapı AŞ ve Halk Bankası’na karşı açılan davada, yapılan ödemenin yasal faizi ile iadesi talep edildi. Yapılacak yargılama sonrası, bankanın haksız bulunursa, Böhürler’in ödediği 516 bin lirayı faizi ile ödemesi gerekecek. Bu arada, hali hazırda Böhürler’in aldığı daire ise 4 milyon lira seviyesinde.

Kaynak: Halk TV