Kayserili iş adamının şirketinin Hyperloop projesine Hollanda'dan destek

Kayserili iş adamının şirketi Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş., Hollanda Hükümeti destekli Hyperloop Geliştirme Programı Vakfı ile Erciyas Holding arasında 'Programa Giriş ve Katkı Anlaşması' imzalandı. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Kayserili iş adamının şirketinin Hyperloop projesine Hollanda'dan destek

Kayserili iş adamı Ahmet Kamil Erciyas’ın Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da "ERCB" koduyla işlem gören şirketi Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş., Kamu Aydınlatma Platformundan (KAP) yaptığı özel durum açıklamasında üst düzey bir hızlı ulaşım aracı projesi olan Hyperloop ile ilgili yeni bir gelişmeyi yatırımcılarıyla paylaştı.

26 Şubat Pazartesi günü şirket KAP’tan yaptığı açıklamada Hyperloop ile ilgili AR-GE çalışmalarının sürdüğünü ve Erciyas Hyperloop Teknoloji Sanayi A.Ş. adlı bir şirket kurma kararı aldıklarını açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında şirket yine KAP üzerinden projeyle ilgili hâkim ortakları olan Erciyas Holding A.Ş.'den gelen, Hyperloop Geliştirme Programı Vakfı ile imzalanan anlaşma hakkında açıklamada bulundu.

Kayserili iş adamının şirketinin Hyperloop projesine Hollanda'dan destek

Şirket, KAP aracılığıyla yaptığı açıklamada, Erciyas Holding'in liderliğinde Hollanda Hükümeti tarafından desteklenen ve finanse edilen Hyperloop Geliştirme Programı Vakfı'na katılım sağladığını bildirdi. Program kapsamında yapılan anlaşma ile Erciyas Holding'in, Hyperloop teknolojisinin küresel ölçekte geliştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarına ve üretim faaliyetlerine %24'e varan oranda destek vereceği belirtildi.

Şirketin KAP üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Şirketimizin ana ortağı Erciyas Holding A.Ş. ("Erciyas Holding") tarafından bugün Şirketimize yapılan bildirimde;
Hollanda Hükümeti'nce desteklenen ve finanse edilen, 25'ten fazla Hyperloop Teknoloji geliştirici ve tedarikçi uluslararası şirketin dahil olduğu ‘'Stiching Hyperloop Development Program'' (Hyperloop Geliştirme Pragramı Vakfı https://www.hyperloopdevelopmentprogram.com ) tarafından, Erciyas Holding'in, 3 Ekim 2023 tarihinde Programa davet edildiği, Erciyas Holding ile Hyperloop Geliştirme Programı Vakfı arasında 22 Şubat 2024 tarihinde "Programa Giriş ve Katkı Anlaşması" imzalandığı, bildirilmiştir.
Hyperloop konseptinin geliştirilmesi kapsamında katkı sağlayanlara, belirli oranlarda destek vermek ve böylece konsept gelişmelerini hızlandırmak maksadıyla kurulan Hyperloop Geliştirme Programı Vakfı ile Erciyas Holding arasında imzalanan anlaşma kapsamında;
Erciyas Holding olarak küresel ölçekte konseptin geliştirilmesi kapsamındaki;
- Arge çalışmalarına ilişkin giderlerin,
- Ekipman harcamalarının,
- Personel harcamaları, sponsorluklar, konferans katılımları vb. masrafların
- Erciyas Çelik Boru olarak üretmeyi planladığımız hyperloop test hatları/prototipleri borularının üretimleri için hizmet ve servis şeklindeki ayni katkıların
Hyperloop Geliştirme Programı kapsamında %24'e varan oranda desteklenmesi söz konusudur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şirketin KAP üzerinden yaptığı açıklama için TIKLAYINIZ

Kayserili iş adamının şirketinin Hyperloop projesine Hollanda'dan destekHyperloop nedir? 

Hyperloop, Elon Musk tarafından 2013'te önerilen bir yüksek hızlı ulaşım sistemidir. Bu konsept, düşük basınçlı bir tüp içinde hava taşıyan bir yüzey tarafından desteklenen kapsüllerin kullanıldığı bir taşıma sistemi olarak tanımlanır. Yolcuları veya yükleri hızlı bir şekilde taşımak için tasarlanmıştır. Bu sistem, manyetik levitasyon veya hava yastığı teknolojisi gibi ileri teknolojileri kullanarak sürtünmeyi azaltarak yüksek hızlara ulaşmayı amaçlar. Hyperloop'un potansiyel avantajları arasında düşük enerji tüketimi, çevre dostuluğu ve kısa seyahat süreleri bulunmaktadır.