Kayserili iş adamından dev satın alma! Bakın kaç milyon dolara anlaştılar

Kayserili iş adamı Hüseyin Çevik'in şirketi, Türkiye'de kurulu Aldridge'nin hisselerinin tamamına sahip olan Hollanda merkezli Virtus hisselerinin yüzde 70'inin satın alınması konusunda Metallurgium ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Detaylar Kayseri Olay'ın haberinde...

Kayserili iş adamından dev satın alma! Bakın kaç milyon dolara anlaştılar

Kayserili iş adamı Hüseyin Çevik'in Borsa İstanbul'da Yıldız Pazar'da "CVKMD" koduyla işlem gören şirketi CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklama ile "Finansal Duran Varlık Edinimi"nin detaylarını paylaştı.

Şirket, Türkiye'de kurulu Aldridge'nin hisselerinin tamamına sahip olan Hollanda merkezli Virtus hisselerinin %70'inin 159 Milyon Dolara satın alınması konusunda Metallurgium ile anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Kayserili iş adamından dev satın alma! Bakın kaç milyon dolara anlaştılar

Türkiye'nin en büyük polimetalik maden yataklarına sahip

Polimetalik maden yatakları bakımından Türkiye'nin en büyük, Dünya'nın da en büyükleri arasında yer alan ve Yozgat'ın Yenipazar mevkiinde bulunan 9.239 hektar maden sahasının sahibi Aldridge hisselerinin tamamı Virtus'a ait olup, yapılan bu satın almayla birlikte Aldridge hisselerinin kontrol ve yönetimi CVK Maden'e geçti.

Kayserili iş adamından dev satın alma! Bakın kaç milyon dolara anlaştılar

Şirket satın almanın detaylarını açıkladı

Şirketin KAP üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde; "Şirketimiz, Cumhuriyetimizin köklü değerlerini ilke edinen, yerli ve milli üretim anlayışını gözeten, ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlama motivasyonu ile global ölçekte yatırımlarına devam etmektedir.

Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 17.05.2024 tarihli ve 2024/11 sayılı toplantısında alınan karar uyarınca, Türkiye'de kurulu Aldridge Mineral Madencilik A.Ş. ("Aldridge")'nin hisselerinin tamamına sahip olan Hollanda merkezli Virtus Mining Ltd. ("Virtus") hisselerinin %70'inin satın alınması konusunda Metallurgium Investment Limited ("Metallurgium") ile anlaşmaya varılmıştır.

Kayserili iş adamından dev satın alma! Bakın kaç milyon dolara anlaştılar

Polimetalik maden yatakları bakımından Türkiye'nin en büyük, Dünya'nın da en büyükleri arasında yer alan ve Yozgat ili Yenipazar mevkiinde bulunan 72474 ruhsat nolu 9.239 hektar maden sahasının sahibi Aldridge hisselerinin tamamı Virtus'a ait olup, yapılan bu satın almayla birlikte Aldridge hisselerinin kontrol ve yönetimi Şirketimize geçmektedir.

Bir polimetalik proje olan Yenipazar Maden Sahasında Altın, Gümüş, Bakır, Kurşun ve Çinko cevherleri bulunmaktadır. Yenipazar Maden Sahasında Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu ("UMREK") yetkililerince 2024 yılında hazırlanan "Kaynak Raporu"na göre; 1.211.084 ons Altın, 40.017.230 ons Gümüş, 123.156 ton Bakır, 401.833 ton Kurşun ve 585.694 ton Çinko kaynağı bulunmaktadır. İşbu Kaynak Raporunda belirtilen maden cevherlerinin toplam Altın eşleniği 3.465.066 ons'tur. (Kaynak Raporunda belirtilen maden kaynakları ruhsat sahasının yaklaşık %10'u ile sınırlı olup, bu alanda yapılan aramalardan elde edilmiştir.)

Kayserili iş adamından dev satın alma! Bakın kaç milyon dolara anlaştılar

Yapılan satın alma kapsamında, 159.000.000 USD'lik satın alma bedelinden ayrı olarak Yenipazar Polimetalik Maden Projesinin üretim faaliyetlerine başlamasına bağlı olarak Aldridge tarafından Metallurgium'a %3 NSR Payı ve 2031, 2032 ve 2033 yıllarındaki faaliyetlerinden elde edilecek gelirlerden 10.000'er ons'luk Altın karşılığı ödeme ile 2034 yılı için 3.000 ons'luk Altın karşılığı ödeme gerçekleştirilecektir (toplam 33.000 ons). Şirketimiz ayrıca, Yenipazar Maden Sahasındaki mevcut yatırımları için Virtus tarafından daha önce kullanılan yaklaşık 40.000.000 USD tutarındaki kredinin vadelerine göre Virtus tarafından ödenmesini sağlayacaktır. (İlgili finansal borç, NSR Payı ve ons ödemeleri Virtus için yapılan şirket değerlemesinde dikkate alınmıştır.)

Şirketimizce gerekli finansman temini çalışmalarının tamamlanması akabinde Yenipazar Maden Sahasında yatırım çalışmalarına hızlı ve planlı bir şekilde başlanılması hedeflenmektedir. Kamuoyuna duyurulur. Saygılarımızla"

Şirketin KAP açıklaması için TIKLAYINIZ