Kayserili Başkanın 'Diplomalı' paylaşımı hukukçuları kızdırdı!

Sivil Dayanışma Platformu'nun (SDP) Kayseri Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını da yapan Ayhan Oğan, diplomalı sosyal medya paylaşımı ile hukukçuları kızdırdı. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Kayserili Başkanın 'Diplomalı' paylaşımı hukukçuları kızdırdı!

Cumhurbaşkanı Danışmanı ve aynı zamanda Sivil Dayanışma Platformu’nun (SDP) Kayserili Başkanı Ayhan Oğan’ın, ‘Yargı krizi” olarak ifade edilen ve tartışmaları beraberinde getiren gelişmelere yönelik paylaşımı hukukçuları kızdırdı. 

Kayserili Başkan ve Cumhurbaşkanı danışmanının 'diplomalı' paylaşımı kızdırdı!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için “Hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması tartışmaları alevlendirdi. Bu gelişme muhalefet başta olmak üzere hukukçulardan da tepki gördü. 
AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen ve aynı zamanda Kayseri’den bir dönem Milletvekili adaylığı da gündeme gelen Sivil Dayanışma Platformu (SDP) Başkanı Ayhan Oğan, bu gelişmeler sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile dikkat çekti. 

Kayserili Başkan ve Cumhurbaşkanı danışmanının 'diplomalı' paylaşımı kızdırdı!

2010 yılında Türkiye'nin değişik yerlerinden 498 sivil toplum kuruluşlarının desteği ile Sivil Dayanışma Platformu kuran ve aslen Kayserili olan Ayhan Oğan, İstanbul Üniversitesi  Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nden aldığı Sosyoloji diplomasını paylaşarak, şunları yazdı: Son 10 yılda,
-150'den fazla ulusal ve uluslararası konferansları bizzat organize ettim, yönettim.
-200'den fazla TV canlı yayınına katıldım. Hukuk Fakültesi okuyarak hukukçu olunsaydı AYM üyeleri olurdu, Türk Milleti adına kamu hukukçusuyum.
‘YARGI HİYERARŞİSİNDE EN ÜST YETKİLİ MAHKEME YARGITAY’DIR’ PAYLAŞIMI
Oğan ayrıca “Yargı hiyerarşisinde en üst yetkili mahkeme Yargıtay’dır. AYM yargısal aktivitede bulunamaz. Esas itibarıyla AYM kanunların anayasaya uygunluğunu şeklen denetleme yetkisi dışında yargı yetkisi yoktur.”
Ogan’ın bu paylaşımı sosyal medyada tepkileri beraberinde getirdi. Bazı hukukçular Ogan’a tepki gösterdi.

Kayserili Başkan ve Cumhurbaşkanı danışmanının 'diplomalı' paylaşımı kızdırdı!

AYHAN OGAN KİMDİR? 

Ayhan Oğan, 10 Eylül 1966 tarihinde Kayseri’de dünyaya geldi. İlkokulu, Hacı Ali Karamercan İlköğretim Okulunda, ortaokulu Kadı Burhanettin Ortaokulu’nda tamamlayan Ayhan Oğan, lise öğrenimini Kayseri Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde okumak üzere İstanbul'a gitti. 2. Sınıftan sonra dönemin şartları gereği öğrenimine ara vererek iş hayatına atıldı. 

Oğan, çeşitli şirketlerde kurucu ve yöneticilik yaptı. Öğrenim yıllarından itibaren birçok vakıf ve dernekte kurucu ve yöneticilik yaptı. 2008yılında "Ortak Akıl Hareketi"ni kurdu.

2006-2012 senelerinde Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Genel Sekreterliğini üç dönem yürüttü. 2010yılında aktif ticaret hayatından çekilerek tüm vaktini sivil toplum çalışmalarına ayırdı.

2010 yılında Türkiye'nin değişik yerlerinden 498 sivil toplum kuruluşlarının desteği ile "Sivil Dayanışma Platformu"nu kurdu. Halen Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı kurulunda icra kurulu üyesi ve SDP'nin başkanlığını yürütmektedir.

2011 yılında Türkiye'de farklı kesimlerden 279 aydın, gazeteci ve kanaat önderlerinin iştirakiyle "Yeni Anayasa Platformu"nu kurdu. Anayasa, demokratikleşme ve uluslar arası ilişkiler çerçevesinde yurt içinde bütün illerde, yurtdışında ise başta Tunus, Yemen, Mısır, Irak olmak üzere saha çalışmalarına devam etmektedir. 2012 yılında AK Parti hükümeti tarafından kurulan Akil İnsanlar eyetinde Doğu Anadolu Grubunun sekreterliğini yürüttü. İyi derecede Rusça bilen Ayhan Ogan, evli ve üç çocuğu vardır. Ayhan Oğan, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve devam etmektedir. Halen Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı kurulunda İcra Kurulu Üyesi ve Sivil Alan Platformu Başkanı olarak görevini yürütmektedir. Ayhan Oğan, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Kayseri milletvekilliği aday adayı oldu, ancak aday listesine giremedi. Sonrasında aynı partinin Mayıs 2015’ye yapılan 2. Olağanüstü Kongresi’nde halen sürdürmekte olduğu Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine seçildi. 4 Ağustos 2017 tarihinde CNNTürk’te katıldığı programda CHPMersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın OHAL ile ilgili sözlerine karşılık olarak “Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan’dır” ifadesini kullanmıştı.