Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya: Şoke oldum!

Özkaya, “Bu düpedüz büyük sanayicinin cezalandırılması manasına geliyor”

10:27:38 | 2018-12-27

Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, dikkat çeken açıklamalar yaptı.  Girdi oranlarındaki artışa dikkat çeken Özkaya, asgari ücret desteği ve artan doğalgaz ile elektrik fiyatlarına dikkat çekti. “Büyük sanayicilere, adeta yatırım yapma, büyüme, istihdam yaratma” dendiğini dile getiren Özkaya,  “Girdi oranlarını düşürmemekte gayret gösteriyoruz. Bu düpedüz büyük sanayicinin cezalandırılması manasına geliyor” dedi.

 

500 kişi ve üzerinde çalıştıranlara asgari ücret devlet teşvikinin 101 TL ve 500 kişinin altında kişi çalıştıranlara da 150 TL olarak  teşvik verildiğini anlatan Özkaya, “Bin kişi istihdam ediyorum. Kayseri’de en çok elektriği ve doğalgazı kullanan sanayicilerden biriyim. Şoke oldum. Bugünde diyorum ki, suç senin. Neden bu kadar yatırım yaptın, niye bu kadar istihdam yarattın? Otur düşün diyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, ekonomide yaşanan gelişmeleri 38 Kent TV’de değerlendirdi. Gazeteci Levent Çil’in sunduğu Kent Gündemi programına telefonla bağlanarak dikkat çeken açıklamalar da bulunan Özkaya, devlet teşvikleri ile ilgili teşekkür etti ancak bu konuda büyük sanayicilerin beklenen desteği alamadığını söyledi.

 

“ARKADAŞ SEN NEDEN YATIRIM YAPTIN?”

“500 kişi ve üzerinde çalıştırılanlar birde 500 kişi ve altında çalıştırılanlar gibi iki farklı kademe oluşturulmuş” diyen Özkaya, “500 kişi ve üzerinde çalıştıranlara asgari ücret devlet teşvikinin 101 TL olduğu ve 500 kişinin altında kişi çalıştıranlara da 150 TL olarak tespit edildi. Bu destek için tabi teşekkür ediyoruz. Bu hiçbir şey anlamına gelmiyor değil. Ama buradan şöyle bir sonuç çıkıyor. Siz neden 500’den fazla adam çalıştırıyorsunuz? Sende 499 kişi çalıştırsaydın sende bu 150 TL’lik kısma girerdin. Hemen bunun akabinde elektrik ve doğalgaz ile açıklama yapıldı. Burada da yüzde on küçük işletmelerimize ve orta işletmelerde yüzde on indirim yapıldığı halde bu indirimden büyük işletmelerimiz muaf tutuldu. Hâlbuki ben inanıyorum ki büyük işletmelerimizde çark iyi döndüğü zaman zaten alt tedarikçiler ve küçük işletmeler olduğu için bu işletmelerde sağlıklı bir şekilde ayakta kalacaktır. Ben cezalandırma lafına çok katılmıyorum belki çok şeye kaçabilir, ama cevap bence şudur. Arkadaş sen neden yatırım yaptın? Sen neden çok adam çalıştırıyorsun? Sen neden çok elektrik üretiyorsun? Sen niye çok doğalgaz kullanıyorsun? Yatırım yapma, büyüme, istihdam yaratma bu gibi oldu. Sanayinin mantığının tam tersi bu. Sanayinin bir mantığı vardır, ticaretin bir mantığı vardır çok alana indirim yapılır. Ben korkarım ki bunun neticesi 12’inci ayda hem üretim rakamlarımızda hem işsizlik rakamlarımızda negatif bir etki yaratacak. Enflasyonun ileriye doru düşmesinden bahsediyoruz ama üreticilerimizin ürettiği mallardaki girdi oranlarını düşürmemekte gayret gösteriyoruz. Bu düpedüz sanayicinin büyük sanayicinin cezalandırılması manasına geliyor.”  şeklide konuştu.

 

“SUÇ SENİN OTUR, DÜŞÜN”

Yaşanan süreçle ilgili işsizlik uyarısında da bulunan Özkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi ve revizyon çağrısı yaptı. Özkaya, şu ifadeleri kullandı, “Zaman çok geçmiş değil ben Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Ekonomi ve Maliye Bakanımızın vakit geçmeden yeni bir revizyon yapacaklarına inanıyorum, bu umudu taşımak istiyorum. İnşallah böyle olur. Sanayicinin bugünlerde ciddi manada desteğe var, ama şu an devlet kendi eliyle haksız bir rekabet yaratmış durumda. Bu haksız rekabette de daha çok fark açılıyor. Benim yetkililerden bunun biran önce düzelmesi için talebim var. Ben bir sanayiciyim. Bin kişi istihdam ediyorum. Kayseri’de en çok elektriği ve doğalgazı kullanan sanayicilerden biriyim, önce inanmadım ‘acaba benim kafamda böyle bir şey mi oldu’ dedim. Yanlış mı anladım dedim. Çünkü şoke oldum. Bugünde diyorum ki suç senin. Neden bu kadar yatırım yaptın, niye bu kadar istihdam yarattın? Otur düşün diyorum.”

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya Kayseri Recep Tayyip Erdoğan Ekonomi maliye istihdam Cumhurbaşkanı rekabet

Tümü