Kayseri'nin o bölgesinde sayım yapıldı! 24 bin 974 adet var...

Kayseri'de bulunan Hürmetçi Sazlığı'nda kuş sayımı yapıldı. Yapılan sayımda bölgede 5 bini su kuşu olmak üzere toplam 24 bin 974 kuş olduğu kayda geçti. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Kayseri'nin o bölgesinde sayım yapıldı! 24 bin 974 adet var...

Kayseri'de bulunan Hürmetçi Sazlığı'nda kuş sayımı yapıldı. Yapılan sayımda bölgede 5 bini su kuşu olmak üzere toplam 24 bin 974 kuş olduğu kayda geçti. Kayseri’de deniz seviyesinden yaklaşık bin 73 metre yükseklikte yer alan ve Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından geçen göç rotası üzerinde bulunan Hürmetçi Sazlığı’nda yapılan kuş sayımında farklı türlerden 24 bin 974 kuş sayıldı.

Kayseri'nin o bölgesinde sayım yapıldı! 24 bin 974 adet var...

Uluslararası öneme sahip sulak alan olarak tanımlanan Hürmetçi Sazlığı, Kayseri’nin 13 kilometre güneybatısında Hürmetçi ile Karpuzsekisi Mahalleleri arasında bulunuyor. Erciyes Dağı eteğinde yaban hayatı açısından da önemli bir yer tutan Sultan Sazlığı’nda her yıl düzenli olarak yapılan kış ortası su kuşu sayımları bu yıl da yapıldı. Tüm dünyada aynı dönemlerde yapılan bu çalışmanın amacı; ülkemizde kışlayan su kuşları hakkında elde edilen bilginin paylaşılması, alanların ve türlerin korunmasına katkı sağlamaktadır. Hürmetçi Sazlığı kış ortası su kuşu sayımlarını gönüllü olarak Mehmet Ünlü, Halil Fırat, Millî Parklar Kayseri Şube Müdürlüğü personelleri Uğur Kara, Hacı Selçuka ve Hürmetçi Sazlığı Şefi Gülhan Kurtyemez yaptı.

Kayseri'nin o bölgesinde sayım yapıldı! 24 bin 974 adet var...

Kuş gözlemcisi Mehmet Ünlü yapılan sayımlarda farklı türlerden 24 bin 974 kuş sayıldığını söyleyerek bunlar arasında en çok sayılan türlerin Çamurcun Ördeği ve Angit olduğunu söyledi. Ayrıca alanda bu yıl su seviyesinin bazı alanlardaki kısmi don hariç iyi durumda olduğundan bahseden Ünlü, şehrin yanı başındaki biyolojik çeşitlilik açısından çok önemli bir sulak alan olan Hürmetçi Sazlığı’nın her geçen gün daha da iyiye gitmesi için alana gereken önemin artmasıyla daha iyi olacağını kaydetti.