Kayseri'nin 33 aylık kabusu Meclis gündeminde

Kayseri'nin düşündüren tablosu İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gündemine taşındı. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde.

Kayseri'nin 33 aylık kabusu Meclis gündeminde
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ticaret ve sanayi şehri olarak bilinen Kayseri’de ortaya çıkan ve düşündüren resmi rakamlara dikkat çekti. Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’de ortaya çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri hakkında konuştu. 

Kayıt yaptıran esnafın üçte 1’inden fazlası kepenk kapattı

2023 yılında Kayseri’de Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na 4 bin 695 esnafın kayıt yaptırdığını, buna karşın kayıt yaptıran esnafın üçte 1’inden fazlasının yani tam bin 893 esnafın ise kepenk kapattığını ifade eden Ataş, kentteki sigortalı sayısındaki düşündüren azalışı da Meclis gündemine taşıdı.

Kayseri'nin 33 aylık kabusu Meclis gündeminde

Teşvikler verilmeli, yüksek bağ-kur primi düşürülmeli, krediye ulaşım kolaylaştırılmalıdır

Konuşmasında AK Parti iktidarına da seslenen Ataş, ‘Sosyal Güvenlik Kurumunun Şubat 2024 verilerine bakıldığında Kayseri’de şubat ayında 4/B kapsamında sigortalı çalışan sayısı yıllık yüzde 4,9 azalarak 49.059 olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam Kayseri’de son 33 ayın en düşük seviyesidir. Bu nedenle, çok geç olmadan Kayseri’nin ticaretine büyük katkı sağlayan esnafımıza mahrum bırakıldığı destek ve teşvikler verilmeli, yüksek BAĞ-KUR primi düşürülmeli, krediye ulaşım kolaylaştırılmalıdır’ ifadelerini kullandı.