Kayseri Milletvekili'nin TikTok mesaisi…

Son dönemde üzerinde sıkça konuşulan sosyal medya platformlarından TikTok'un Türkiye Temsilcisi TBMM'de milletvekilleriyle buluştu. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan'ın da katıldığı toplantıda TikTok yetkililerinin yanıtları milletvekilleri tatmin etmedi. Ayrıntılar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız haber bülteninde…

Kayseri Milletvekili'nin TikTok mesaisi…
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Gençlerin yoğun ilgi, geniş kesimlerin ise tepki gösterdiği sosyal medya platformu TikTok, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde masaya yatırıldı. Toplantıya katılan TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye (MENAT) Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, açıklamalarda bulunarak, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Üyesi, Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan da toplantıya katılanlar arasında yer aldı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Arıkan, Arıkan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Tatmin Etmedi” dedi: “Yaptığımız toplantıyı çok kıymetli buluyorum. Bir dijital platformun Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında dinlemek, soru sorabilmek çok önemli. Bu ortamın oluşmasını sağlayan herkese teşekkür ederim. TikTok temsilcisini dinledik. Tüm vekillerimizle birlikte sorular sorduk. Çok stratejik sorular soruldu. Fakat maalesef iyi cevaplar alamadık. Doğrusunu söylemek gerekirse bu açıklamalar bizi tatmin etmedi. Ben TikTok’un niçin diğer ülkelerde yasaklandığını sordum. Yine bir cevap alamadık. Milletimize söyleyecek kayda değer bir konuşma yapılmadı.” dedi.

Kayseri Milletvekili'nin TikTok mesaisi…
İçerik oluşturucuların yüzde 53’ünün 18-24 yaş arasındaki gençler olduğunu ifade eden Arıkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Son yaşanan olaylar ışığında hukukun işletilmesini çok önemli buluyoruz. Teşhircilik gibi suçların ivedi ve gerekli cezayı alması önemli. Fakat konuyu bir şuradan ele almak lazım: Neden genelde Türkiye Sosyal Medya kullanımında, özellikle TikTok kullanımında üst sıralarda? Konun önemli boyutu ekonomik. Başta TikTok olmak üzere, diğer bazı uygulamalar “Gelir Modelinden” ötürü gençler tarafından çok tercih ediliyor. Burada, şu hakikat ile yüzleşmek zorundayız. Bu yaşananlar ekonomi ile doğrudan ilintili. Mevcut ekonomik şartlarda, ortalama bir yaşam standardından ümidini kesen gençler ki kesinlikle tasvip etmiyorum fakat daha kolay para kazanmanın yollarına başvuruyor. Şu önemli bir veri: TikTok İçerik Oluşturucularının yüzde 53'ü 18-24 yaşları arasındadır.

Kayseri Milletvekili'nin TikTok mesaisi…
İşte bu platformlar da gelir modellerinden ötürü çok cezbedici oluyor. Sonuçta ise hepimizi rahatsız eden olaylar yaşanıyor. Bu platformlar hem aleniliği hem de para kazanmayı aynı anda sunuyorlar.Hatırlarsınız çok meşhurdur, 1991’de merhum Demirel enflasyon için: ‘Enflasyon sadece pahalılık olayı da değildir. Ahlakı bozar, borcu olan borcunu ödemez, alacağı olan alacağını alamaz. Hırsızlıktan, soygundan, fuhuşa kadar hemen hemen bütün yolları açar. Toplumun içini bozan bir olaydır.’ demişti.Bizim yaşadığımız vakıa budur. Biliyorum komisyonumuzun bağlamı “ekonomik çözümler sunmak değil”, buradan bu bizim işimiz değil deyip kalkıp gidebiliriz. Fakat bunu konuşmak, bu hazirunun üzerine borç olduğunu düşünüyorum. Konuyu doğru mecrada konuşursak çözüme o kadar yaklaşırız.”