Kayseri ikinci oldu

'Ebird Global Bigday' Kuş Gözlem Günü bu yıl 13 Mayıs'ta geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Dünyanın dört yanında kuş gözlemcilerinin katıldığı büyük göç gününde tatlı bir rekabet de yaşandı. Detaylarla ile ilgili Kayseri Olay Gazetesi olarak derlediğimiz haber bültenimiz.

Kayseri ikinci oldu
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Dünyanın en büyük kuş gözlem sitesi “ebird” tarafından her yıl kuşların bahar göçü döneminde düzenlenen “Ebird Global Bigday” 13 Mayıs’ta tüm dünyadan kuş gözlemcilerinin katılımlarıyla gerçekleşti.  253 ülkede 200 bin kuş gözlemcisi 145 bine yakın gözleme imza attılar. Dünya sıralamasında Kolombiya 1533 türle 1.olurken 1433 türle Peru 2. Brezilya ise 1199 türle 3. oldu. Sıralamada Türkiye 298 türle 32. Sırada yer aldı.

Kayseri ikinci oldu

Kuş gözlem gününde Türkiye’nin 43 ilinden kuş gözlemcileri de alanlara çıkarak kuş gözlemi yaptılar ve gördükleri kuşları kayıt altına aldılar. 

TRAKOR DENİZLİ’Yİ BİRİNCİLİĞE TAŞIDI
Global Bigday’ın ardından yapılan değerlendirmede, kuş gözlem gününde Türkiye’de en fazla kuş gözlemi yapılan il sıralamasında birinci 168 türle Denizli, İkinci 163 türle Kayseri, üçüncü de 151 türle İstanbul oldu. Kuş gözlemcileri arasındaki sıralamada ise Kayseri’den 163 türle Uğur kara 1. Yine Kayseri’den 161 türle Mehmet Ünlü ikinci, Balıkesir'den Orhun ve Gökhan Çüngür ise 117’şer türle 3. oldu. 

Kayseri ikinci oldu
Denizli’deki kuş gözlemcilerini çatısında barındıran Trakor Kuş Gözlem Topluluğu Global Bigday’a damgasını vurdu. Trakor üyeleri yaptıkları gözlemlerle Denizli’yi birinciliğe taşırken, diğer illerde bulunan grup üyeleri de yaptıkları gözlemlerle bulundukları illeri üst sıralara çıkardı. 
Denizli’de en fazla kuş gözlemleyen ekip üyesi ise 112 türle Pamukkale Üniversitesi’nde öğrenim gören genç kuş gözlemcisi Alperen Köse oldu. Onu 97’şer türle Muammer Ülker ve Kamil Karabuğa, 95 türle Ahmet keser ve 94 türle ekip lideri “Wolfs Kenan” lakaplı Kenan Süleyman Çüngür takip etti.

Kayseri ikinci oldu
Trakor Kuş Gözlem Topluluğu’nun kurucusu ve sözcüsü Kenan Süleyman Çüngür, kuş gözlem gününde kendisinin bu yıl; Gökpınar Karakurt Barajı, Sarayköy, Kokarhamam, Çürüksu, Çamlık ve  Büyük Menderes havzasında gözlem yaptığını, Trakor’un genç ve dinamik üyelerini ise kuş popülasyonunun fazla olduğu Acıgöl ve Işıklı’ya yönlendirdiği söyledi. Çüngür, Trakor ekibinden Alperen Köse, Kamil Karabuğa, Ahmet Keser, Ilgın Uzunoğlu, Muammer Ülker, Mustafa Şavluk ve Mustafa Kemal Karaoğlan’ın Acıgöl ve Işıklı’da 100’ün üzerinde tür gözlemlediğini, Buldan’da Sait Yalçın, Kokarhamam Bataklığı'nda Süleyman Gün ve Ali Sinan Güngör, Pamukkale ve Ornaz Vadisi’nde Şahin Polat,  Beyağaç’ta Süleyman Aydoğdu, Korucuk’da Ali Karaca ve Fatma Tekneci’nin katkılarıyla Denizli’de 168 kuş türüne ulaşıldığını ifade etti.

Kayseri ikinci oldu

Sıralama ise şöyle; SIRALAMA    BÖLGE    TOPLAM
1- Denizli: 168
2- Kayseri: 163
3- İstanbul: 152
4- Balıkesir: 122
5- Hatay: 112
6- Çorum: 109
7- Gaziantep: 102
8- Çanakkale: 99
9- Van: 98
10- Samsun: 92
 

Kayseri ikinci oldu