'Kayseri'de tek, Türkiye'ye örnek'

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, bu yıl 11'incsini gerçekleştirecekleri kurban organizasyonunda daha profesyonel bir noktaya geldiklerini ifade ederek, Kayseri'de tek, Türkiye'ye örnek olduklarını söyledi. Ayrıntılar Kayseri Olay haber bülteninde…

'Kayseri'de tek, Türkiye'ye örnek'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ile Erkilet Bülbül Pınarı Mevkiindeki kurban kesim ve satış yerinde incelemelerde bulunarak, basın mensuplarına bilgi sundu.

'Kayseri'de tek, Türkiye'ye örnek'

Modern kurban kesim yeriyle Kayseri’de tek, Türkiye’ye örnek olduklarını belirten Çolakbayrakdar, bu yıl da vatandaşların Kurban Bayramını daha sağlıklı ve daha huzurlu geçirmesini sağlamak adına 400 personel ve 84 kasabın görevli olduğu Erkilet Bülbül Pınarı Mevkiindeki kurban kesim ve satış yerini hazır hale geldiğini söyledi. Çolakbayrakdar, ‘Kocasinan Belediyesi olarak vatandaşlarımızın kurban ibadetlerini rahat, hijyenik ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirebilmeleri için Erkilet Bülbül Pınarı mevkiinde hazırlamış olduğumuz kurban kesim ve satış alanında her şey hazır. Bu sene on birincisini gerçekleştireceğiz. Türkiye’de kurban hizmeti veren nadir belediyelerden birisiyiz. Kurban kesimlerinin yapılabilmesi için hazırlamış olduğumuz büyükbaş için 3 adet, küçükbaş için de 2 adet olmak üzere mobil kesimhanelerde gerekli çalışmalarımız tamamlandı. Şu ana kadar belirli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz rutin faaliyetlere, Kurban Bayramı dolayısıyla ek çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Erkilet Bülbül Pınarı mevkiinde başta olmak üzere 11 farklı noktada kesim hizmeti vereceğiz. Özellikle çevremizi temiz tutmak açısından vatandaşlarımızdan belediyelerimizin kesim için önermiş olduğu alanlarda kesim yapmaları noktasında hassasiyet göstermelerini rica ediyorum. Çünkü biz bu alanlarda temizlikle ilgili her türlü önlemleri alıyoruz. Kocasinan Belediyesi olarak her türlü temizlik hizmeti ve yapılması gereken diğer hizmetleri kesintisiz sürdüreceğiz. Böylelikle vatandaşlarımızın daha huzurlu ve daha mutlu bir bayram geçirmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz.’ dedi. 

'Kayseri'de tek, Türkiye'ye örnek'

Kocasinan Kurban Timi hazır

Kurban Bayramlarında sıklıkla görülen kaçan kurban konusu için de önlemlerini aldıklarını belirten Çolakbayraktar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:  ‘Ayrıca bayram boyunca kesintisiz hizmetin yanı sıra herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için özel bir ekip kurduk. 2 ayrı ekip olarak toplam 9 kişiden oluşan ‘Kocasinan Kurban Timi’, bayram boyunca hizmet verecek. Bayram boyunca herhangi bir nedenle kurbanlıklarını kaçıranlar 0(352) 222 70 00 numaralı telefon numarasından belediyeye ulaşabiliyor. Ekiplerimiz profesyonel şekilde anında olaya müdahale ederek kurbanlığı etkisiz hale getirecektir ve sahibine teslim edecektir. Bütün gayretimiz hemşehrilerimin daha huzurlu bir şekilde ibadetlerini yapabilmeleri içindir. Bunun için Kocasinan Belediyesi olarak 7 gün 24 saat olan hizmetimiz, Kurban Bayramı öncesi devam ediyor ve bayramda da devam edecek.’ 
Vatandaşların belediyelerin belirlemiş olduğu noktalarda kurbanını kesmeleri konusunda tavsiyede bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise mobil kesim hizmetinin vatandaşlar için büyük kolaylık olduğunu belirterek, organizasyondan dolayı Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.
Büyükbaş kesim ücreti 2500 TL küçükbaş kesim ücreti 500 TL
Çolakbayrakdar sorulan bir soru üzerine küçük baş kesim ücreti olarak 500 TL, büyükbaş kesim ücreti olarak da 2 bin 500 TL ücret aldıklarını belirterek, vatandaşların şimdiden sıra almaya başladıklarını, kesimlerinde bu sıra doğrultusunda yapılacağını ifa etti. 

'Kayseri'de tek, Türkiye'ye örnek'

200 adet büyükbaş hayvan satış alanı, 84 adet küçükbaş hayvan satış alanı, 3 bin araçlık otopark, 3 adet büyükbaş kesim ünitesi, 2 adet küçükbaş kesim ünitesi, dinlenme ve bekleme alanları, yaklaşık 400 kişi personel ile hizmet verecek olan Kocasinan Belediyesi,   Erkilet Bülbül Pınarı mevkiinde ve diğer kesim yerlerinde kontrollü giriş ve çıkış noktaları oluşturdu. Profesyonel bir şekilde kurban hizmeti sunan ve bu yıl on birinci organizasyonunu gerçekleştirecek olan Kocasinan Belediyesi, geçen yıllarda olduğu gibi ortalama 400 büyükbaş ve 600 küçükbaş olmak üzere yaklaşık 4 bin vatandaşa hizmet verecek.


Kocasinan Belediyesi’nin ilçenin  12 farklı noktasında oluşturduğu kurban kesim yerleri şu şekilde:

Mimarsinan Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı –küçükbaş mobil kesim yeri), Zümrüt Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı), Ziyagökalp Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı–küçükbaş mobil kesim yeri), Yenimahalle (Kapalı Semt Pazarı), Argıncık Cumhuriyet Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı), Erciyesevler Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı), Beyazşehir Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı–küçükbaş mobil kesim yeri), Erkilet General Emir Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı), Erkilet Camikebir Mahallesi (Kapalı Semt Pazarı), Yeşil Mahalle (Kapalı Semt Pazarı), Erkilet Bülbül Pınarı mevki (Kurban Satış ve Kesim Yeri), Oruçreis Mahallesi (Karpuzatan Kombinaları).


Erkilet Bülbül Pınarı Kurban Satış Ve Kesim Alanı’na ulaşım için

Kayseri merkezinden Erkilet Hacışirin Bölgesi'ne yönelik Seyyid Burhanettin, Meydan, Medrese, İstasyon Caddesi ve Erkilet Bulvarı güzergahlarını takip eden Erkilet ve Ertuğrulgazi araçları kullanılacağı öğrenildi. Hafta içi için 198 pano kodlu seferlerle Erkilet Hacışirin son durak sefer saatleri şu şekilde: 08:00, 09:00, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 19:30. Hafta sonu ise 198 pano kodlu seferlerle Erkilet Hacışirin son durak sefer saatleri şu şekilde: 08:30, 09:15, 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15, 16:15, 17:15, 18:15, 19:15.