Kayseri'de petrol umudu...

Cudi Gabar'da günlük 100 bin varil üretim kapasiteli petrol bulundu. Türkiye yenilenebilir enerjide dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla son yıllarda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Karadeniz gazının çıkarılması ile birlikte gözler yeni enerji arayışlarına çevrildi.

Kayseri'de petrol umudu...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Geçmiş yıllarda Kayserinin adı da petrol ile anılmıştı Shell Türkiye başkanı Ahmet Erdem Sivas ve Kayseri bölgesinin çok büyük bir alan olduğunu belirterek ilk etapta yaklaşık bin kilometrelik alanda sismik tarama, daha sonra yaklaşık 8 bin kilometrelik alanda uçakla sismik tarama yapılacağını belirtmişti.
Ahmet Erdem Türkiye’nin Shell için önemli olduğunu belirterek,” Shell her alternatifi, fırsatı değerlendiriyor. Türkiye’nin petrol üretimine katkı sağlarsak mutlu oluruz” dedi.
 Bahsi geçen projede Shell’in ortağı Trans Atlantic adlı şirketin Türkiye temsilcisi Selami Uras da uçakla yapacakları sismik çalışmanın petrol arama çalışmalarının bir parçası olduğunu belirterek, “Dünyada uygulanıyor. Maliyetli bir çalışma” demişti.  Dilerseniz şimdi de gelin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gabar’da bulunan petrol ile ilgili açıklamalarına bir bakalım. 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasiteli petrol bulduk"
- "Türkiye enerjiye muhtaç değil, enerji ihraç eden ülke olacak”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasiteli petrol bulduklarını, Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da Kılıçarslan Kent Meydanı'nda düzenlenen Karapınar Güneş Santrali, Bozkır Barajı ve Abdülhamit Han Caddesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak için canla başla çalıştıklarını belirterek, “Sismik ve sondaj gemilerimiz var. Bunlar dışarıdan değil kendimize ait olan gemiler. Şu an itibari ile Akkuyu’da tüm enerji ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılıyoruz. Bunun tabii ikinci ünitesi, üçüncü ve dördüncü ünitesi var. Yetmez, 2. nükleer santrali de Sinop’ta inşa edeceğiz. Türkiye enerjiye muhtaç değil, enerji ihraç eden ülke olacak. Güneş ve rüzgarın enerji sepetimizdeki payını artırıyoruz. Dev enerji panellerinin olduğu Karapınar’a kaç tane futbol sahası büyüklüğünde, devasa enerji santrali, panellerinin olduğu yeri göreceğiz. Bu da Konya’ya nasip oldu. Bor madenini kendimiz işlemeye bunun için önem gösteriyoruz. Petrol kuyularını bunun için açıyoruz. Allah’a şükür tüm bu attığımızı adımların sonucunu da alıyoruz” dedi.
“Cudi, Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk”
Enerji hamlelerine kara çalanları da yeni müjdelerle hüsrana uğratmayı sürdüreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle petrol konusunda etrafına bakıp iç geçiren milletimizin hasretini bitirmekte kararlıyız. Terör nedeni ile terk edilmek zorunda kalınan bölgelerden şimdi petrol üretmeye başladık. Dünyada karada yapılan en büyük keşiflerden birini geçen sene Türkiye olarak biz gerçekleştirdik. 5-6 yıl önce günlük 40 varil olan üretim 80 bin varile ulaştı. Cudi, Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Bu ne demek, ey teröristler, işte sizi o petrol kuyularına gömeceğiz. Cizre’ye 20 kilometre mesafedeki bu petrol rezervi çok kaliteli bir petrole sahip. İlk kuyudan aldığımız petrolü şimdiden rafinelere sevk etmeye başladık. Gabar’daki kuyumuza bölücü örgütün alçakça şehit ettiği öğretmenimiz Aybüke öğretmenimizin adını verdik. Aynı bölgede daha önce keşfettiğimiz kuyuya patlayıcı uzmanı astsubayımız şehit Esma Çevik’in ismini vermiştik. Böylece, şimdilik 180 bin varil petrol üretimi ile ülkemizin bağımsızlığı yolunda önemli bir adım attık. Toplam değerlerini bile konuşmuyoruz artık. Yoksa Gabar’daki keşfin değeri 10 milyarlarca doları buluyor. Bay bay Kemal ne diyor? Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş. Bay bay Kemal ben ne diyorum sen ne diyorsun. Bak, para bu işte. Sakarya doğalgazı, işte para bu. Emin adımlara yola devam ediyoruz. Kaynağı biz tefecilerde aramıyoruz. Kendi topraklarımızda, zenginliklerimizde arıyoruz” şeklinde konuştu.
"Üzerinde oturduğumuz petrol sahalarından yararlanmamamız için kurulmadık tuzak kalmamış”
Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:
“Tek derdimiz yaptığımız keşiflerin ve yatırımların ülkemizin enerji bağımsızlığına katkısını en üst düzeye çıkarmak. Tıpkı savunma sanayi gibi önemli bu enerji kaynağı. Ülkemiz topraklarından meğer petrol çıkmıyor değil, petrol çıkmaması için terör örgütü ile uluslararası petrol şirketleriyle elimiz ayağımız bağlanıyormuş. Üzerinde oturduğumuz petrol sahalarından yararlanmamamız için kurulmadık tuzak kalmamış. Niçin terörün bitmesini istemediklerini çok daha iyi anlıyor muyuz? Hiç endişeniz olmasın. Niçin birilerinin terörle mücadelede en önemli gücümüz olan İHA’ları, SİHA’ları ve bunları üreten şirketleri hedef aldığını çok daha iyi anlıyoruz. Bunların tamamı Türkiye’yi enerji yarışının dışında bırakmak isteyenlerin hamlesinden ibarettir. 7’li mi, 9’lu mu olduğu karışan muhalefetin kimlerle iş tuttuğuna bir bakalım. 14 Mayıs bay bay Kemal’in bay bay olacağı gündür. Ülkemizi enerji rekabetinin dışına itilmesine rıza göstermeyeceğiz. Emperyalistlerin taşeronlarına olan terör örgütlerinin aramıza girmesine müsaade etmeyeceğiz. Terör belasını Türkiye’nin gündeminden muhakkak çıkaracağız. Türkiye Yüzyılı işte bu müjdesinin adı, azmin sembolüdür."