Kayseri'de en fazla arsa, arazi gibi taşınmaz alan yabancılar, bakın hangi ülkeden çıktı!

Kayseri'de arazi satın alan yabancıların ülke dağılımlarına bakıldığında en fazla Iraklı olduğu ortaya çıktı. Diğer yandan yabancı şirketlerin en fazla taşınmaza sahip olduğu ilçe de Pınarbaşı oldu.

Kayseri'de en fazla arsa, arazi gibi taşınmaz alan yabancılar, bakın hangi ülkeden çıktı!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Yabancıların mülk edinmelerine yönelik tartışmalar sürüyor. Buna göre, Kayseri’de arazi satın alan yabancıların ülke dağılımlarına bakıldığında en fazla Iraklı olduğu ortaya çıktı. 
İLK SIRADA PINARBAŞI VAR!
Yabancı sermayeli şirketlerin, satış vb. yollar ile edindikleri ana taşınmazlara bakıldığında ise en fazla taşınmaz 240 bin 470 metrekare ile Pınarbaşı ilçesinde alınmış. Pınarbaşı ilçesini 28 bin 103 ile Sarız ve 12  bin 131 metrekare ile de Hacılar takip ediyor. Yabancı sermayaeli 9 şirket Kayseri'de ana taşınmaz elde ederken, bu ana taşınmazların hisse yüzölçümü de 286 bin161 metrekare.
Kayseri'de en fazla arsa, arazi gibi taşınmaz alan yabancılar, bakın hangi ülkeden çıktı!
LİSTEDE 14 KİŞİ İLE IRAK İLK SIRADA
Kayseri’de arsa, arazi, tarla, bağ, bahçe gibi taşınmaz alan yabancı uyrukluların listesine bakıldığında ise ilk sırada 14 kişi ile Iraklılar var. İkinci sırada Almanya, üçüncü sırada Hollanda, ardından  ise Amerikalı, Kırgız ve Türkmenistanlılar yer alıyor. Ana taşınmaz elde eden yabancı uyruklu kişi sayısı şu an için 46. Bu yabancıların elde ettiği ana taşınmaz hisse yüzölçümü ise 47 bin 901 metrekare. 
Kayseri'de en fazla arsa, arazi gibi taşınmaz alan yabancılar, bakın hangi ülkeden çıktı!CHP İL BAŞKANI ÖZER, "KİM BU YABANCILAR?" DİYE SORMUŞTU
CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, yabancılara toprak satışının tartışıldığı şu günlerde dikkat çeken bir tablo paylaştı. Özer, Kayseri ilçelerine ait yabancı kişilere satılan arsa, arazi, tarla, bağ ve bahçe gibi taşınmazların istatistiklerine dikkat çekmişti. Resmi verilere göre, Kayseri’de yabancılar en çok Melikgazi’de ana taşınmaza sahip. Melikgazi’de 33 bin 670 metrekare, Develi’de 4 bin 40 ve Hacılar’da yabancıların ana taşınmaz hisse oranı 2 bin 837.  Bu verileri paylaşan CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “Kim bu yabancılar?” sorusunu yöneltti. 
Kayseri'de en fazla arsa, arazi gibi taşınmaz alan yabancılar, bakın hangi ülkeden çıktı!
“VATANDAŞIMIZ EV  BULAMAZ, KİRASINI ÖDEYEMEZKEN, YABANCILARA KONUT SATIŞLARI YÜZDE 81,8 ARTARAK, REKOR KIRDI”
“Yabancılara konut satışları geçtiğimiz yaz, yüzde 81,8 artarak, rekor kırdı” diyen 
Özer, “Vatandaşımız bırakın ev almayı artık hayalini kuramazken, kiralık ev bulamazken, bulsa bile kirasını ödeyemezken yabancılara parsel parsel satışlar, 400 bin dolara Türk vatandaşlığı pazarlayanlar” ifadelerini kullandı. 
“SAHİ SINIRLAR YOL GEÇEN HANINA DÖNMÜŞKEN, KİM BU YABANCILAR?”
Özer, açıklamasında şunları söyledi:  Türkiye’de son beş yılda yabancı gerçek kişiler, 10 bin 419 ana taşınmaz (arsa, arazi, tarla, bağ, bahçe vb.) 197 bin 555 de konut, işyeri vb. taşınmaz satın aldı. Konut satışları geçtiğimiz yaz, yüzde 81,8 artarak, rekor kırdı. 2017 yılından bu yana yabancılara 200 bin konut ve işyeri satılmış. Bu satışın 62 bini geçen yıl gerçekleşmiş. Yani son 5 yıldaki toplam satışın yaklaşık üçte biri 2021 yılında gerçekleşmiş. Kıyılarımız, ormanlarımız, köylerimiz, topraklarımız… Vatandaşımız bırakın ev almayı artık hayalini kuramazken, kiralık ev bulamazken, bulsa bile kirasını ödeyemezken yabancılara parsel parsel satışlar, 400 bin dolara Türk vatandaşlığı pazarlayanlar... Merak edenler için resmi verilerle Kayseri’deki bazı durumlar… Sahi sınırlar yol geçen hanına dönmüşken, kim bu yabancılar?
Kayseri'de en fazla arsa, arazi gibi taşınmaz alan yabancılar, bakın hangi ülkeden çıktı!