Kayseri'de dikkat çeken deprem toplantısı!

Son dönemde artan deprem haberlerinin ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir ve mühendisler ile birlikte istişare toplantısı düzenledi. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde...

Kayseri'de dikkat çeken deprem toplantısı!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kenti depremlere karşı dirençli hale getirme çalışmaları çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlarla istişare toplantıları düzenleyerek çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir ve mühendisler ile birlikte istişare toplantısı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kayseri’yi depreme karşı dirençli hale getirme çalışmalarına başladı. Bu çerçevede ilgili kamu kurum ve kuruluşları düzenlenen istişare toplantıları çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kayseri Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği yönetimi ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Elcuman’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanı Gonca Arın, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir ve mühendisler katıldı. Toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, “Şehrimizi afetlere dirençli hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu çerçevede ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapıyoruz. Jeoloji mühendisleri odası yönetimi ile bir araya geldik, deprem konusunda yapacağımız çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulunduk. İlgili tüm kurumlar ve bilim insanlarıyla görüşmelerimize ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları ve konu hakkındaki hassasiyetleri doğrultusunda önemli kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanmakta olduğuna dikkat çeken Elcuman, Büyükkılıç başkanlığında Kayseri’yi depreme karşı daha dirençli bir kent haline getirme amacıyla gayret göstereceklerini vurguladı.

Kayseri Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir de istişare toplantısı için Elcuman nezdinde Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti.

Bir diğer yandan

Geçtiğimiz günlerde Kayseri Olay haber merkezine konuşan Jeolojisi Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Umut Özdemir, bu çalışmaların 2020 yılında başladığını ifade etmişti.

Özdemir, “2020 yılında altından fay geçen 24 ilde incelemeler yapılmaya başlanmıştı. Kayseri’nin raporu 2021 yılının Nisan ayında tamamlanarak, valiliğe, büyükşehir belediyesine, dönemin milletvekillerine ve bakanlığa gönderilmişti. Hatta Kahramanmaraş’ın raporu da Kayseri ile aynı dönem tamamlanmıştı. Ve ne yazık ki rapordakilerin hepsi yaşandı. İncelemeye alınan son ilin de raporu tamamlandı.” demişti.

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde büyük yıkıma neden olmuştu. Depremlerde 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybetmişti. O günden bu yana deprem sürekli kendini hatırlatmayı sürdürürken Jeoloji Mühendisleri Odası'nın yaptığı bir çalışma dikkat çekti. Jeoloji Mühendisleri Odası altından doğrudan fay hattı geçen 24 il incelemeye aldı.

Yapılan çalışmaya göre Türkiye’de 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığı olan iller belli oldu. Jeoloji Mühendisleri Odası'nın çalışmalarına göre işte o iller; Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Hakkâri, Bursa, İzmir, Bolu, Tekirdağ, İstanbul, Adıyaman.

Kayseri'de dikkat çeken deprem toplantısı!