'Kayseri'de 700 çiftçi çiftçiliği bıraktı'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri'deki azalan çiftçi sayısına değinerek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
'Kayseri'de 700 çiftçi çiftçiliği bıraktı'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada çiftçi sayısının azaldığını söyledi. Türkiye'de çiftçi sayısı ve tarım alanları hızla azaldığını belirten Ataş, çiftçi borçlarının da aynı hızla arttığına dikkat çekti.

'Kayseri'de 700 çiftçi çiftçiliği bıraktı'

‘BDDK’ya göre en borçlu kesim çiftçiler’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 2023 yılı sonu itibarıyla bankalara en fazla borcu olan sektörün yaklaşık 11 milyar lirayla ziraat ve balıkçılık sektörü olduğunu kaydeden Milletvekili Ataş, Kayseri örneği verdi. Ataş, Meclis’te yaptığı konuşmada, ‘Seçim bölgem Kayseri'de de en fazla borcu artan sektör tam yüzde 86,6 oranıyla yine ziraat ve balıkçılık sektörü olmuştur’ ifadelerini kullandı.

'Kayseri'de 700 çiftçi çiftçiliği bıraktı'

‘Kayseri’de son bir yılda 700 çiftçi daha çiftçiliği bıraktı’

Çiftçilerin ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olduklarını ve kazandıklarını borç ve faize verdiklerini dile getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Çiftçiler toprağını terk etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Şubat 2024 verilerine göre seçim bölgem Kayseri'de çiftçi sayısı önceki yıla göre yüzde 7,9 oranında azalmış, son bir yılda 700 çiftçi daha çiftçiliği bırakmıştır. Çiftçi borç ve faizlerine yönelik bir çalışma yapılmadığı sürece borçlar artmaya devam edecek, çiftçi toprağı terk edecek, ülkede tarım yapacak çiftçi bulunamayacaktır’ diyerek, iktidara uyarılarda bulundu.