KARNE BİR HESAPLAŞMA OLMAMALI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer’den dikkat çeken karne uyarısı:

16:33:07 | 2020-01-19

Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer, karne konusunda velileri uyardı. “Çocuklar bizim umutlarımız ve en kıymetlilerimiz. O halde onlara ne kadar değer verdiğimizi, onları incitmekten, örselemekten ve umutsuzluğa itmekten kaçınarak anlatalım” diyen Özer,  “Karne bir hesaplaşma olmamalı” şeklinde konuştu.

 

Eğitimde ilk yarıyıl sona erdi. Öğrenciler dün karnelerini aldı ve 15 günlük tatile girdi. Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer de karne konusunda özellikle velilere dikkat çeken uyarılarda bulundu. Karnenin  öğrenci ve aile açısından bir hasat zamanı olduğunu belirten Özer, karnenin aynı zamanda hem ailenin hem de çocuğun başarı ve başarısızlığına dair bir ipucu olduğuna da dikkat çekti. Özer, “Bir çocuk için en değerli hazine, annesinin babasının onu sevdiğini ve ona değer verdiğini  bilmesidir. Onları bu hazineden mahrum bırakacak suçlama ve cezalardan kaçınalım. Aynı zamanda onu dinlemek, anlamaya çalışmak ne söylediğinden, nasıl söylediğine  eğilmekten çok ne anlatmaya çalıştığı ve ne hissettiğini anlamaya çalışmak önemlidir. Zaman zaman özellikle ergenlik çağında kontrolsüz öfkeli çıkışlar ve suçlamalarda bulunabilirler. Bu çıkışlar,  parlamalar anne babalarca kendilerine yönelmiş saygısızlık, isyan yada haksızlık olarak yorumlanıp olumsuz davranışlara neden olmamalıdır. Karne, öğretmenlerin bir öğretim yılı boyunca verdikleri eğitim-öğretim ve yaptıkları ölçme-değerlendirme çalışmalarının en genel sonuçlarını içermektedir. Performansının değerlendiriliyor  olması doğal olarak öğrenciyi heyecanlandırır. Karne sadece öğrencinin değil öğretmenin ve ailenin başarısını da ortaya çıkaran bir araçtır. Çeşitli  bilimsel araştırmalara göre normal çocuklarda okul başarısızlığının iki önde gelen sebebinin yetersiz  öğretim yöntemi ve uygun olmayan aile ortamı olduğu ortaya çıkmıştır. Karne, bir hesaplaşma süreci değil başarı ve başarısızlığı irdeleme, ortaya çıkarma süreci olmalıdır” dedi.

 “KARNEDEKİ NOTLARI AŞIRI ABARTMAYIN.”

“ Öğrencinin karnesindeki zayıflar bir kriz ise bu krizi fırsata çevirmekte aile için bir fırsat olmalıdır” ifadelerini kullanın Özer,  Bu kriz nasıl fırsata çevrilir. Aile, şunu düşünmeli: demek ki çocuğumla daha fazla ilgilenmeliyim, okuluna gitmeliyim, ona zaman ayırmalıyım, arkadaş ortamını iyi tanımalıyım gibi bir sürü alternatifleri tekrardan gözden geçirmeli diye düşünüyorum. Anne, babalar hatırlamalıdırlar ki, hoşgörü ve sükûnet her zaman kazanır. Çocuklar ve  gençlerle olumlu iletişim kurabilmek için, açık, dinlemeye ve anlamaya hazır olarak, suçlamadan ve  suçlanmadan konuşmak gerekir.  Çocuklar bizim umutlarımız ve en kıymetlilerimiz. O halde onlara ne kadar değer verdiğimizi, onları incitmekten, örselemekten ve umutsuzluğa itmekten kaçınarak anlatalım. Unutulmamalıdır ki bu karne dönemi sonunda göstereceğimiz tepki çocuğumuzun gelecek dönemdeki çalışma temposunu şimdiden belirleyecektir. Bu tepki olumlu ve motive edici olursa gelecek dönem başarı için öğrencimiz şimdiden artılarla başlayacak, olumsuz ve yıkıcı eleştiri ise gelecek dönemin daha da kötü geçeceğinin habercisi olacaktır. Hatalarını söze dökemeyen onları göremez ve bir daha tekerrür etmesine engel olamaz. Hatalar fark edilir ve  düzeltilirse en iyi öğreti odur.” şeklinde konuştu.
ETİKET :   Kayseri Haberleri Son Dakika Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer

Tümü