Karar çıktı! O sektörde asgari ücret artık 45 bin 920 TL oldu

Danıştay kararının ardından o sektörde dikkat çeken gelişme. Bundan böyle asgari ücret brüt ücretinin tüm sosyal hakları ile birlikte aylık 45.920,41 TL olarak belirlendi. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Karar çıktı! O sektörde asgari ücret artık 45 bin 920 TL oldu
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Danıştay 13'üncü Dairesinin kararının ardından dikkat çeken bri gelişme yaşandı. Meslek örgütü ücretli çalışanların haklarını korumak için harekete geçti. Yapılan toplantı sonrasında da çalışanlara tüm sosyal hakları ile birlikte aylık 45.920,41 TL verilmesi kararlaştırıldı. 

 Mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari brüt ücret belli oldu. Mimarlar Odası Kayseri Şubesi'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada Merkez Yönetim kurulunun yaptığı açıklamaya dikkat çekildi. 

Karar çıktı! O sektörde asgari ücret artık 45 bin 920 TL oldu

İşte o açıklama

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: Ücretli çalışan meslektaşlarımızın haklarını korumak için TMMOB tarafından her yıl belirlenen ve Odamızca da ilan edilen mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücreti hakkında verilen Danıştay 13.Dairesi 2021/743 Esas No.lu kararı uyarınca; TMMOB’nin asgari ücret tarifesi ile ilgili düzenlemeleri 01.02.2022 tarihi itibariyle durdurulmuştur. Bu nedenle, TMMOB Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari brüt ücret belirlenememiştir. Odamızca yapılan çalışma doğrultusunda, Merkez Yönetim Kurulu’nun 9 Mart 2024 tarihli toplantısında 48/39 (2.Oturum) 3a sayılı kararıyla; Tam zamanlı ücretli çalışan mimarların, 2024 yılı için ilk işe giriş bildirgesinde baz alınmak üzere tavsiye edilen brüt ücretinin; tüm sosyal hakları ile birlikte aylık 45.920,41 TL olarak belirlenmesine kararı verilmiştir.

Karar çıktı! O sektörde asgari ücret artık 45 bin TL oldu