Kahkahalar havada uçtu

Şarkılar, türküler, manilerle kahkahalar havalarda uçtu. Soğan Mahallesi'nin üretken kadınları enerjileri ile kendilerine hayran bıraktı. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Kahkahalar havada uçtu
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri Valiliği tarafından hazırlanan “Şehrin Sesleri” programının bu kez durağı Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı Mahallesi oldu. Soğanlı Mahallesi’nde 14 kadının bir araya gelerek “Çok Uluslu Diller Korosu” meşhur Soğanlı bebeklerini yapıyor. “ Çok Uluslu Diller Korosu” kadınları renkli halleri ile dikkat çekiyor. Burada bebekler özenle yapılırken kadınlar keyifli vakit geçiriyor. 

Kahkahalar havada uçtu

Samimi ve hayat dolu halleri ile yüzlerde tebessüm oluşturan kadınlar, yabancı dilleri ile de büyük ilgi topluyor. Programda kimisinin yabancı cümleler kurduğu kimisinin ise yabancı şarkılar söylediği görülüyor. 

 


Programda vatandaşlara da seslenen kadınlar, “Bebeklerimiz meşhur, her şeyimiz meşhur. Herkesi buraya davet ediyoruz. Erdemli Vadisi , Sultan Sazlığı oralar dursun en güzel bizim vadimiz. Buyurun gelin” dedi.

Kahkahalar havada uçtu

Soğanlı Vadisi hakkında

Kayserinin turizm vitrinini süsleyen tarihi mekanlardan biri olan Soğanlı Vadisi, ilginç coğrafi yapısının yanı sıra, Hıristiyanlık alemi için son derece önem arz eden kiliseleriyle ünlüdür. Kapadokya bölgesinin doğusuna, Kayseri il merkezinin güneybatısına konumlanan Soğanlı, Yeşilhisar ilçesine 10 kilometre uzaklıktadır. Milyonlarca yıl önce Erciyes ve Hasan Dağı volkanlarından fışkıran lav ve küllerin soğuması sonucu ilginç yeryüzü şekillerinin meydana geldiği Kapadokya bölgesi, derin tüf vadileri, peribacaları ve insanlığa mesken olmuş kaya yerleşimleriyle biliniyor. Kapadokya’nın önemli bir parçası olan Soğanlı Vadisi, tüm bu özellikleriyle önemli bir turizm merkezi konumunda.

Kahkahalar havada uçtu

Akköy Baraj Gölü’nden başlayarak uzanan vadi içerisinde, bir zamanlar yaklaşık iki yüz kadar kilise yer alıyordu. Bir kısmında fresklerin yer aldığı bu tarihi mekanlardan özellikle Geyikli, Tahtalı (Santa Barbara), Kubbeli, Saklı, Yılanlı, Karabaş, Tokalı ve Ballık kiliseleri ziyaret edilebiliyor. Soğanlı ören yeri girişinde üç restoran ve iki pansiyon bulunuyor. Birçok bölgede olduğu gibi yöresel kültürü yansıtan bez bebekleri, Soğanlı' da da bulabilirsiniz.

Kahkahalar havada uçtu

Soğanlı Vadisi’ni ziyaret edenlere, Yeşilhisar ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Erdemli köyüne mutlaka uğramalarını öneririz. Yemyeşil ve dar bir vadinin yamaçlarına yayılan, Tek Nefli Arkaik, Aziz Nikolaos, Kırk Martir, Ayı, Mikhael, Oniki Havari, Aziz Eustathios ve Saray kiliseleri ile Haralam Manastırı görülmeye değer yerler arasında. Ayrıca Erdemli köyünün 1 kilometre güneyindeki Karaönür ile 2 kilometre kuzeyine konumlanan Gülbayır köyündeki Kesteliç kaya yerleşimlerini fotoğraflayabilirsiniz.

Kahkahalar havada uçtu

 Soğanlı Vadisi’nin bir başka tarihi mekanı, Yeşilhisar ilçesine 18 kilometre mesafedeki Güzelöz köyüdür. Başköy ile Güzelöz arasına konumlanan vadide Haç, Mistikan, Aziz Basileus, Ortaköy Aziz Georgios, Panagia, Mikhael, Aziz Stratilates, Aziz Eustathios, Ortaköy Azize Barbara gibi kilise ve kaya kiliseleri görülebilir. Özellikle Başköy (Ortaköy) yerleşimindeki bir kısmı terk edilmiş tarihi evleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kahkahalar havada uçtu