Holep ( Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu ) Nedir?

Özellikle ilerleyen yaşlarda erkeklerde görülen prostat büyümesi sorunları, yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır.

Holep ( Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu ) Nedir?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Özellikle ilerleyen yaşlarda erkeklerde görülen prostat büyümesi sorunları, yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Yaşlılıkta erkeklerde sık görülen iyi huylu prostat büyümesinde son dönemlerin gözde müdahale yöntemlerinin başında gelen HOLEP ile prostat tedavisi konusunda Kayseri Erciyes Hastanesi üroloji doktorlarından Op. Dr. Volkan Sabur ile tedavinin tüm süreçlerini konuşuyoruz. Holep tekniği son yıllarda popülaritesi artmış, yeni nesil bir lazer prostat ameliyatı yöntemidir. Açık cerrahi müdahaleye ve TUR denilen diğer ameliyat yöntemlerine alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavi yöntemi zamanla prostat ameliyatlarının vazgeçilmezi olmuştur. Açık prostat ameliyatlarında hastanın deri katmanları kesilir, mesane açılır ve prostat dokusunun olduğu yere ulaşılır.  Hastanın büyüyen prostat dokusu kapsülden elle ayrılır ve ameliyatın sonunda oluşan kesiler tek tek dikilir. Bu cerrahi yöntemde hastanın iyileşmesi zaman alır. Hastanede kalış süresi uzundur. Hastanın ameliyat sonrası enfeksiyon kapma riski olabilir. Ancak holep ile prostat tedavisi sürecinde ise hasta en fazla iki gün hastanede kalır. Hastaların kısa sürede normal yaşantısına dönebileceği kapalı cerrahi yöntemdir.

Holep Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hasta genel anestezi ile ya da belden aşağı uyuşturularak ameliyata hazırlanır. Kapalı bir ameliyat türü olduğu için penisin idrar kanalından kameralı aletle girilir. Prostat kapsülü ile bez yapıları arasına lazer ile girilir. Prostat damarları kontrollü şekilde yakılarak, bezler kapsülden ayrılır. Bütün prostat dokusu tamamen soyulduktan sonra idrar kesesi içine bırakılır. Morselatör ismi verilen bir öğütücü ile minik parçalara ayrılarak dışarı çıkartılır. Tüm işlemler bittikten sonra bölge kontrol edilir ve hastaya sonda takılır. Alınan prostat dokusu patolojik incelemeye gider. Hasta en fazla iki gün hastanede kalır sonra ise eskisinden daha iyi olarak yaşamına devam eder. 

Holep Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Prostat problemi olan herkes holep işlemi için uygundur. Diğer cerrahi müdahalelerin aksine prostat büyüklüğünün önemi yoktur. Hatta büyük prostatlarda bile etkilidir. Mesanede bulunan taşlar da holep yöntemi ile o esnada temizlenebilir. Özellikle kan sulandırıcı kullanan hastalarda, kalp ve damar rahatsızlığı olan kişilerde ve by-pass olmuş hastalarda diğer yöntemlere göre daha güvenlidir. Çünkü kapalı cerrahi müdahale olduğu için olumsuz bir durumla karşılaşma riski oldukça az olur.

 

Holep Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Holep bir tür kapalı ameliyat olduğu için açık ameliyatın komplikasyonları burada görülmez. Ameliyat sonrası hasta odaya alındığında 1 gün ya da 2 gün kadar hastanede kalır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hastanın ameliyat sonrası kullanması gereken ilaçlar verilir. Hastaya ameliyat bitmeden takılan sonda en fazla iki gün kalır. Web sitemizde https://www.urolojikayseri.com/holep-prostat-ameliyati/ adresinde de belirttiğimiz gibi; Holep ile prostat tedavisinde açık ameliyata nazaran iyileşme süresi kısadır. İleri yaşlarda hastalar genç hastalara göre biraz daha geç iyileşebilir. Ancak çoğunlukla bir problemle karşılaşılmaz. İlk 1 ay ağır fiziksel aktivite yapmamakta yarar vardır. Lifli gıdalarla beslenerek kabızlığa karşı önlem alınmalıdır. Bu sayede ameliyat bölgesi de zorlanmamış olur. Ameliyat sonrası hastalarda idrar kaçırma çok nadir görülür. Yalnız büyük prostat dokusu alınmış ise bu durumda geçici olarak idrar tutamama gibi bir problemle karşılaşılabilir. Bazen farkında olmadan bir iki damla idrar da kaçmış olabilir. İlk bir süre idrarda kan da görülebilir ancak geçicidir. İltihap ise her hastada görülen bir durum değildir. Hastanın bağışıklık sistemi zayıfsa iltihaplanma görülebilir.

Holep ile prostat ameliyatı

Prostat ameliyatı olmak prostat kanserinin ortaya çıkmasını engellemez. Holep tekniği ile alınan; işemeyi zorlaştıran doku olan prostatın iç kısmıdır. Dış kısım hala vücutta kalır. Buradaki dokudan prostat kanserinin meydana gelip gelmeyeceğini zaman gösterecektir. O yüzden ameliyat olsanız bile düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyin. Cinsel fonksiyonlar açısından hasta problem yaşamaz ancak bir süre dikkatli olmakta fayda vardır. İyileşme süresi geçtikten sonra hasta olağan cinsel yaşamına geri dönebilir.

Holep Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Açık ameliyata göre çok daha iyi bir yöntemdir. Herhangi bir kesi çizik vs olmaz. Dolayısı ile de iyileşme süresi oldukça kısadır.

Ameliyat sonrası lazerle kılcal damarlar mühürlendiği için kanama çok az olur. Kan sulandırıcı kullanan hastalar için bile güvenli bir cerrahi müdahale yöntemidir.

Holep ameliyatı sonrası tekrar cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Alınan prostat dokusu ne kadar büyük olursa olsun bu işlem kolayca yapılabilir.

Ameliyat cinsel sağlığınızı hiçbir şekilde etkilemez. Tam tersine yaşam kalitenizi artırır.

Hastadan sonda çıkarıldığı zaman idrar yaparken hiçbir sorun yaşamaz. 

Açık ameliyatta bazı hastalarda sertleşme problemi gözlenirken holep yönteminde bu durumla karşılaşma oranı çok düşüktür.