Heyecanla bekleniyordu! Başvurular başladı

Kayseri'den kutsal topraklara gitmek için heyecanla beklediği haber geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2024 ılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin başladığı duyuruldu. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Heyecanla bekleniyordu! Başvurular başladı
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayserili vatandaşlarında merakla beklediği haber Diyanet İşleri Başkanlığından geldi. Gelecek yıl Hac ibadetlerini yerine getirmek için ilk defa başvuru yapacakların ön kayıt başvuruları, e-Devlet Kapısı'nda başladı.

Hacı adayları, 11 Ekim'e kadar anlaşmalı bankalara ön kayıt ücretlerini yatırarak "http://ddo.link/hac" dijital hizmeti üzerinden ön kayıt başvurularını hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilecek.
Önceki yıllarda başvuru yapanlar ise konaklama türü, birliktelik bağlantısı ve kuraya katılmak istediği il gibi bilgileri aynı ekran üzerinden güncelleyebilecek.

Kayseri il Müftülüğü başvuru hakkında detayları şöyle listeledi;
İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşlarımız; anlaşmalı bankalardaki (Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılımı, Türkiye Finans Katılım, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C Ziraat Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım) kurumsal hesabına ön kayıt ücreti olarak 450TL. yatıracaklardır.
Ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlere veya kesin kayıt hakkı elde edemeyip hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecek; kaydı yenilenenlerden ise herhangi bir ücret alınmayacaktır.
Hac konaklama türleri; a. Oda Tercihli Konaklama türü “Normal Konaklama”, b. Otel Tip Konaklama türü “Yakın Mesafe Konaklama” şeklinde değiştirilmiştir.
Hac yolcuları “Normal Konaklama’’ veya “Yakın Mesafe Konaklama’’ türlerinden birini tercih edeceklerdir.
Kaydı Başkanlıkça yenilenen hac yolcuları; a) Kuraya gireceği il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini e-devlet üzerinden, b) Kura birlikteliğine dair değişiklik talepleri ile ilgili olarak hac kura katsayıları aynı yıla ait olan kişiler e-devlet üzerinden; hac kura katsayıları farklı yıllara ait olan kişiler ise iş ve işlemlerini il/ilçe müftülüklerinden, 13 Eylül – 11 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılabilecek/yaptırabileceklerdir.
Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağı ve daha sonra konaklama türü değişikliklerine izin verilmeyeceğinden, müracaat edenler konaklama türleri hakkında tercihlerini doğru bir şekilde yapmaları hususunda bilgilendirilecektir.
Hac yolcuları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını e-devlet üzerinden sorgulayabileceklerdir. Bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık olanlar durumlarını süresi içerisinde düzeltebileceklerdir.
Kayıtların T.C. kimlik numarası ile yapılacağından, yabancı uyruklu olanlar ile kesin kayıt hakkı elde etmeleri durumunda T.C. pasaportu ibraz edemeyecek durumda olanların kayıtları alınmayacaktır.
Hacca götürülmek istenen 0-12 yaş arası çocukların kayıtları ebeveynleri ile birlikte yapılacak, bu yaştaki çocuklar ebeveynlerinin kura katsayısını etkilemeyecektir.
Müracaatlarda; - Hac yolcusu tarafından beyan edilen bilgilerin esas alınacak, - Eş, anne, baba, kayınvalide, kayınbaba, kardeş, çocuk ve torun gibi akrabaların birbirleriyle, -Herhangi bir akrabalık bağı olmayan vatandaşlarımızın istemeleri halinde, 7 kişiyi geçmemek şartıyla grup halinde, - Grup halinde müracaat edenler tek bir kura numarası ile kuraya dahil edilecek, - 2024 yılında müracaat edenler, geçmiş yıllarda müracaatı bulunanlar ile ön kayıt birlikteliği yapmaları durumunda; yeni oluşan gruptaki kişilerin kayıtlı olduğu yıllar dikkate alınarak kuraya dâhil edilecektir.
Belirlenen kayıt süresi içerisinde grup birlikteliği yapmayanların bilahare kayıtlarının birleştirilmesi yönündeki talepleri karşılanmayacaktır.
Grup birlikteliği veya grup değişikliği taleplerinin tüm grup üyelerinin onayları alınarak, birliktelik işlemleri il ve ilçe müftülüklerinde kura katsayısı ile ilgili gerekli bilgilendirmeden sonra yapılabilecektir.
Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlarımız müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecektir.
Daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücretleri iade edilmeyecektir.
Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyeceğinden, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, hac müracaatları belirlenen süre içerisinde yapılacak, süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların talep etmeleri halinde, ön kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.
2023 yılı haccı için çekilen kuraya katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hac yolcularının kayıt yenileme işlemleri 13 Eylül 2023 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılmıştır.