Gül'den dikkat çeken çıkış: İzahı mümkün değil!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Yargı krizi' ile ilgili konuştu. Yargıtay 3. Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Can Atalay hakkında aldığı tahliye kararını tanımamasına ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Gül'den dikkat çeken çıkış: İzahı mümkün değil!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ‘yargı krizi’ tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken çıkış. T24'ten Murat Sabuncu'ya konuşan Gül, Yargıtay'ın aldığı kararla ilgili olarak “İzahi mümkün değil” dedi.
Gül, "Anayasa Mahkemesi'nin İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun özgürlükçü kararlarını ve bu kararı alan üyelerini Yargıtay'ın hedef yapması çok yanlış olmuştur. Yüksek yargı organlarının yetki ve sorumlulukları Anayasamızda sarih bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen Yargıtay'ın dün aldığı kararın izahı mümkün değildir" dedi.

Gül'den dikkat çeken çıkış: İzahı mümkün değil!

"Vaktiyle Anayasa Mahkemesi'nin özgürlük karşıtı vesayetçi kararlarını tenkit ve reddetmiş ama Anayasa'ya uyarak gereğini yerine getirmiştik" diyen Gül, " Anayasa Mahkemesi'nin İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun özgürlükçü kararlarını ve bu kararı alan üyelerini Yargıtay'ın hedef yapması çok yanlış olmuştur. Hukuk sistemi ve adalete olan güvenin kaybolmaması hayati derecede önemlidir. Ayrıca ekonomi ve dış politika uygulamalarında Türkiye'nin itibarını zedeleyecek ve hükümeti zor duruma sokacak bu hukuk kaosunun hızlı bir şekilde, olgun bir demokrasi anlayışı ve anayasal çerçevede çözümü bir zarurettir” dedi.