Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkiliyor

Op. Dr. Bilge Yurdakul: Okullar açılıyor, göz kontrolleri ihmal edilmemeli...

Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkiliyor
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilge Yurdakul, göz sağlığının okul başarısını doğrudan etkilediğini dile getirerek ailelerin bu noktada hassas olmaları gerektiğinin altını çizdi.
Herhangi bir göz sorunu olmasa bile çocukların eğitim dönemine girerken göz muayenesinden geçmesi gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Bilge Yurdakul, “Şayet ailede göz hastalığı hikâyesi varsa çocuklarda da olma ihtimâli çok yüksek, özellikle kendi görme sorunlarını fark edemeyecek yaşlarda olan çocuklarımızın göz rahatsızlığı, aileler tarafından tespit edilemeyebilir; bu yüzden mutlaka uzman desteği alınmalı ve bir göz doktoruna müracaat edilmelidir.” dedi.
Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkiliyor
EBEVEYNLER EVDE ÇOCUKLARINI GÖZLEMLESİNLER
Bazı anne babaların ev ortamında da çocuklarının göz rahatsızlığını fark edebileceklerini vurgulayan Kayseri İdeal Göz Merkezi doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilge Yurdakul, “Çocukları, televizyonu ısrarla çok yakından izlemek istiyorsa, gözlerini sık sık ovuyorlarsa, gözlerini kısarak bakıyor ve ışık hassasiyeti oluşmuşsa okurken parmakla takip ediyor ve satır kaçırıyorlarsa, baş ağrısı şikayeti çoğalmışsa ve sakarlık olarak nitelendirdiğimiz hatalı davranışlar artmışsa öncelikle göz rahatsızlığından şüphelenilmeli ve göz muayenesi yaptırılmalıdır.” şeklinde konuştu.