Göç İdaresi açıkladı: O Suriyeli aile başka bir şehre gönderildi

'Kayseri'de saldırıya uğradığı için şikayetçi olan Suriyelilerin sınır dışı edileceğine' dair resmi açıklama Göç İdaresi Başkanlığından geldi. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Göç İdaresi açıkladı: O Suriyeli aile başka bir şehre gönderildi
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri’nin Selçuklu Mahallesi’nde 1 Temmuz Pazartesi günü yaşanan olayda sokak geçen Türk vatandaşlar ile o sırada evinin balkonunda bulunan Suriye uyruklu bir şahıs arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışmaların ardından Türk vatandaşlar, kendilerine hakaret ettiği iddiasıyla 5 Temmuz Cuma günü  Suriyeli şahıstan şikayetçi olmuştu. Şikayet üzerine hakkında adli işlem başlatılan Suriyeli şahıs ile ailesinin kaydı, taraflar arasında olayların büyümesini önlemek amacıyla başka bir şehre nakilleri sağlandı.

Bazı basın yayın organlarında çıkan “Kayseri’de Saldırıya Uğradığı İçin Şikayetçi Olan Suriyelilerin Sınır Dışı Edileceğine” haberlere dair ise Göç İdaresi Başkanlığından açıklama geldi. 

Göç İdaresinden yapılan açıklama şöyle: 

Bazı haber sitelerinde yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘Kayseri’de saldırıya uğradığı için şikayetçi olan Suriyelilerin sınır dışı edileceği’ iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. 

Kayseri Selçuklu Mahallesinde 01.07.2024 tarihinde meydana gelen olayda, sokaktan geçen Türk vatandaşı şahıslar ile o sırada evinin balkonunda bulunan Suriye uyruklu 15 yaşındaki şahıs arasında sözlü tartışma yaşanmıştır. Bu tartışma neticesinde Türk vatandaşı şahıslar, kendilerine hakaret ettiği iddiasıyla 05.07.2024 tarihinde Suriyeli şahıstan şikayetçi olmuştur.

Şikayet üzerine hakkında adli işlem tesis edilen Suriyeli şahıs ile ailesinin kaydı, taraflar arasındaki olayların büyümesini önlemek ve güvenlik gerekçesiyle kendi talepleri doğrultusunda farklı bir ilimize alınmış ve nakilleri sağlanmaktadır.