Evsen'den deprem açıklaması: Beklenen muhtemel büyüklüğü 7.4 Mw ve üstü...

Kayserili Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen beklenen İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde

Evsen'den deprem açıklaması: Beklenen muhtemel büyüklüğü 7.4 Mw ve üstü...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayserili Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen beklenen İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde AFAD olası İstanbul depreminde hayatta kalmayı başaran vatandaşlar için bir tahliye planı açıklamıştı. AFAD kurtarılan vatandaşların tahliye edileceği 11 ilin içinde Kayseri'ye de yer vermişti.

Açıklanan tahliye illeri; Balıkesir, Eskişehir, Ankara, Manisa, İzmir, Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Denizli, Samsun ve Kayseri.

Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen konuya ilişkin X hesabı üzerinden bir tweet dizisi yayımladı. Evsen, "Beklenen muhtemel büyüklüğü 7.4 Mw ve üstünde olacak İstanbul depremi için depremden  sonra tahliye planı sayın Bakanımız tarafından açıklandı. Depremden sonra 11 ile tahliye planı olacağı planda belirtilmiştir. Bu iller arasında Kayseri'de var. Bu anlamda Kayseri Belediyeleri de hem kendi şehirlerinin deprem dirençli şehir haline getirilmesini hem de İstanbul'dan tahliye edilebilecek nüfus için hazırlık yapmalıdır. Planda hava, kara ve deniz yolu ile tahliye yapılacağı kayıt altına alınmıştır. Bu tür planlamalar mutlak doğru ancak; 20 milyonluk şehirde herhangi bir kriz olmadan da yolların tıkanıyor olması deprem sonrasında tıkanacağının kanıtıdır. Kara yolu tahliye planı çalışmayabilir. 6 Şubat depremlerindeki Hatay  ili gibi İstanbul hava alanlarına giden yollarda tıkanırsa veya depremden zarar görürse havayolu tahliyesi de gerçekleşmeyebilir. Denizyolu tahliyesi için tusunami riski göz ardı edilmemelidir. Beklenen İstanbul depremi için açıklanan plan deprem sonrası alınacak tedbirler arasındadır. Halbuki deprem öncesi çalışmalar biz mühendisler için çok daha fazla can kurtarır önemdedir. Deprem öncesi dirençli konut edindirme devlet eliyle zorunlu ve destekli hale getirilmelidir. Bu yapılan planın çalışmaması, tıkanması veya depremden zarar görmesi halinde B, C, D ve E planları gibi alternatif planlar oluşturmalıyız" dedi.

Evsen'den deprem açıklaması: Beklenen muhtemel büyüklüğü 7.4 Mw ve üstü...

Kayseri Olay'ın "İstanbul'da deprem olursa Kayseri tahliyeye hazır mı?" başlıklı haberini okumak için TIKLAYIN