ESNAF TEPKİSİ: KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİK!

ESNAF TEPKİSİ: KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİK!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kahveciler Kıraathaneciler Çay Ocağı İşletenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi, normalleşme sürecine dikkat çekerek, “Herkes normalleşti, biz neden normalleşemedik” çağrısı yaptı.   Oda Başkanı Mustafa Kaya, kepenk kapatma noktasına geldiklerine dikkat çekerek, esnafa yardım talebinde bulundu. “Vergisini veremez, işçisinin evmiyesini ödeyemez hale geldik”diyen  Kaya, “ Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo ve benzeri oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz” dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme süreci de bazı sektörlerde hayata geçirildi. Ancak Kahveciler, Kıraathaneciler, Çay Ocağı İşletenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi bu konuda hala mağdur edilen sektör olduklarını savunarak, yetkililerden yardım istedi.

“OYUN OYNATILMAMASI NEDENİYLE MÜŞTERİLERİMİZ İŞYERLERİMİZE GELMİYOR”

 Zor durumda olduklarını belirten Kayseri Kahveciler Kıraathaneciler Çay Ocağı İşletenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kaya, “İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz” dedi, ancak yaşanan sorunlara da çare beklediklerini dile getirdi. Kaya, Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı ve benzeri oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.  Anayasamızın ı 73. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.  Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” şeklinde konuştu.

“DEVLETİMİZ ESNAFA DESTEK VERSİN”

Devlet yetkililerinden taleplerinin de olduğunu dile getiren Başkan Kaya, “Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz” dedi. Kaya, taleplerini şu şekilde sıraladı, “Covid- 19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.  Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelenmesi, esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz. Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz. Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo ve benzeri oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanlmız olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu somnlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz”

KAYSERİ İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN AÇIKLAMA

Oda yönetiminin bu yöndeki çağrısının ardından dün konuyla ilgili gelişme yaşandı. Kayseri İl Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan kahvehane ve bilardo salonu gibi işletmeler ile ilgili yeni düzenleme yaptı. İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan duyuruda, “Oyun salonları denetim ekipleri şartı ile faaliyete başlayacak” denildi.