ERÜ 8 üniversite arasına girdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, dijitalleşme konusunda Türkiye'deki 8 üniversite arasında girdiğini açıkladı. Ayrıntılar Kayseri Olay Gazetesi olarak derlediğimiz Kayseri haber bülteninde…

ERÜ 8 üniversite arasına girdi
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, bir yıllık görev süresini değerlendirdi. ERÜ Kampüsü içindeki bir kafede basın mensuplarıyla bir araya gelen Altun, dijitalleşme yönündeki süreçlerde Türkiye’deki 8 üniversite arasında olmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Altun, “Tabii üniversitemizin sahip olduğu marka değerini arttırmak için de özellikle son dönemde ortaya konulmuş olan dijitalleşme yönündeki süreçlerde Türkiye'deki sekiz üniversite arasında olmak da bizi ayriyeten mutlu etmiştir. Ve bu süreçte yapılan çalışmalarda ülkemizin bu manada dijitalleşmesi için de etkin olarak faaliyet içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi. 
ERÜ TOMTAŞ YAPILANMASINDA
Üniversitenin TOMTAŞ (Türk Uçak ve Motor Anonim Şirketi)  yapılanması içerisinde olduğunu belirten Altun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kayseri’mizin sahip olduğu bir tayyare fabrikasından gelen kurumsal hafızaya sahibiz. Bu hafızanın ayağa kalkmasında Erciyes Üniversitesi olarak üzerimize düşen neyse yapmak istiyoruz. Özellikle TOMTAŞ yapılanmasında Erciyes Üniversitesi Teknopark olarak olmamızda bunun bir göstergesidir. Bu süreçte de biz üniversite olarak ARGE boyutunda orada oluşturulacak eko sisteme özellikle akademik ve bilimle ilgili yönüyle katkılar sağlamak için çok küçük bir hisseyle de olsa da olmamız bizi memnun etmiştir.”

ERÜ 8 üniversite arasına girdi
HAYIRSEVERLER ZİRVESİ 
Erciyes Ünivesitesi’ne hayırseverlerin katkılarına da dikkat çeken Altun, bugüne kadar 103 milyon dolar hayırsever katkısının sağlandığını belirtti. Hayırseverlerin faaliyet ve desteklerinin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Altun, “Bugüne kadar 103 milyon dolar gibi hayırseverlerimizin üniversitemize bina olarak sağladıkları katkılardır. Bunlar durmuyor ve devam ediyor. Devam etmesi içinde gayretlerimiz en üst düzeyde görüşmeler anlamında da devam etmektedir. Biz bununla ilgili üniversitemizde hayırseverler zirvesi yapmak istiyoruz. Çünkü onların yapmış oldukları ve bundan sonra yapacakları katkılardan dolayı teşekkür etmeyi bizim en büyük borcumuz olarak görüyoruz" diye konuştu.
Erciyes Üniversitesi Teknopark'ın Türkiye'de ilk 5'i zorladığını kaydeden ERÜ Rektörü Altun, "Teknopark’ımız kurulduğu günden itibaren çok etkin çalışmalar yürüten ve alanındaki teknoparklar arasında Türkiye’de ilk 5’i zorlayan bir teknoparktır. Dolayısıyla teknoparkımızın bu faaliyetleri ve oradaki ofis yapılanmalarına baktığımız zaman Tekno Geliştirme Bölgesi (TGB) 1’in yetmediğini görüyoruz. Bu istikamette de gerekli çalışmaları yaparak yeni bir TGB 2 bölgesinde artık adım atıyoruz. Yaklaşık 125 milyon TL değerinde ihale süreci tamamlandı ve geldiğimiz noktada kampüs içerisinde TGB 2’nin inşaatına başlandı ve çok kısa süre içerisinde temel hazır duruma getirildi. İnşaat devam etmektedir" şeklinde konuştu.