EMEP: Büyümenin esas sahibi işçi ve emekçiler payını alacak mı?

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuyla paylaşılan, 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamına ilişkin yüzde 3,8 büyüme oranının yakalandığını söyledi. Bakan Şimşek'te benzer büyüme oranından bahsetmişti. Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü, 'büyümenin esas sahibi işçi ve emekçiler payını alacak mı?' diye sordu. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde...

EMEP: Büyümenin esas sahibi işçi ve emekçiler payını alacak mı?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuyla paylaşılan, 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamına ilişkin yüzde 3,8 büyüme oranının yakalandığını söyledi. Bakan Şimşek’te benzer büyüme oranından bahsetmişti. Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü, “büyümenin esas sahibi işçi ve emekçiler payını alacak mı?” diye sordu. 

Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "OSB Başkanı bu açıklamasıyla aslında patronlar için ekonominin çok iyi olduğunu itiraf etmiştir. Tek adam iktidarı tarafından Türkiye Yüzyılı olarak ifade ettikleri yüzyılda, Kayseri’de patronların karına kar kattığını da bir kez daha görmüş olduk. Bağımlı kapitalist Türkiye’nin yerli ve yabancı sermayeye, tekelci kapitalistleri büyürken, bu büyümenin esas sahibi işçi sınıfı ve emekçiler; alım gücünün düşmesiyle, TL’nin değer kaybı ve hayat pahalılığı karşısında büyüyememiştir, aksine küçülmüştür.

Büyümeden işçilerin kazancı nedir?

Aşırı sömürü, aşırı kâr hırsı sonucu “büyüyen” tekelci kapitalistler yani patronlar bir yanda iken, ekmeği küçülen vergi ile boğuşan emekçiler bir yanda bırakılmıştır. Ülke ekonomisinin emekçiler lehine büyümediği bir sistemde gerçekleşen büyümeler, daha fazla sömürünün, alın terinin, işçi cinayetinin, açlığın ve yoksulluğun karşılığıdır. 

İlimiz Kayseri’de İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan ilk 500 firma içerisinde 18 işyeri/işletme bulunmaktadır. İlk 500 firma içerisinde bazı işletmeler kar oranını artırırken, işçiler açlık sınırının altında ya da biraz üzerinde “ölmeden yaşamaya razı olun” ücreti verilmektedir. Bu büyümeden işçilerin kazancı nedir? 

Ülke ve dünyada, Kayseri’de kurulu bulunan metal sektöründe isim yapmış Demiryaka Holding bünyesinde Hasçelik’te işçiler yoğun üretim temposuyla, pazarlarını feda ederek çalışmak zorunda bırakılıyor. Çünkü Hasçelik işçisinin almış olduğu ücret, zamlar ve hayat pahalılığı karşısında  eriyip yok olmuş bir ücrettir. Bir Hasçelik işçisinin patrona kazandırdığı  aylık rakam 60 bin liranın üzerindedir. Kâr oranlarına bakıldığında bu oran artarak sürmektedir. Sadece Hasçelik’te değil, Hes Kablo, Mega Metal, Şeker, Erbosan, Simfer, Şirikçioğlu, Femaş, Orta Anadolu ve Erciyes Anadolu Holding bünyesindeki çoğu işyeri kâr rekorları kırmıştır. 

Sömürü düzenine karşı mücadele edelim

OSB Başkanı’nın açıklaması aslında kapitalistlerin aç gözlülüğünün kanıtıdır. Gözlerini kar hırsına bürümüş patronların ve tek adam iktidarının, büyüme rakamları, işçileri ve emekçileri “daha fazla nasıl sömürürüz” olmuştur. Sömürü düzenine karşı işçi sınıfı ve emekçilerin bir araya gelmekten; işi, ekmeği ve geleceği için mücadele etmekten başka şansı yoktur.  

Özetle; Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü olarak patronların bu denli büyümeleri karşısında, büyümeyi sağlayan işçi ve emekçiler ek zam talep etmeli ve aşağıdaki talepleri büyütmelidir.   

1- Zamlar geri alınsın ve zamlar durdurulsun, 
2- Ücretler yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı, yoksulluk sınırı altında kalan ücretlilerden vergi alınmamalıdır, 
3- Patronlardan/zenginlerden servet vergisi alınmalıdır" ifadelerine yer verdi.