Dikkat Kayseri'de olan Bakan açıkladı

Bir dizi programları katılmak üzere Kayseri'ye gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2023'te uygulamaya aldıkları ATM'lerdeki TAM Projesi ile ilgili bilgiler verdi. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Dikkat Kayseri'de olan Bakan açıkladı
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir dizi programlara katılmak üzere Kayseri’ye geldi. Kayseri Valiliği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Şimşek, saat 16.30’da sanayicilerle buluşacak.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığının himayesinde kamu bankaları ve kamu katılım bankalarının dahil olduğu, verimlilik ve tasarrufun sağlanması amacıyla 2023 yılında uygulamaya alınan Türkiye'nin ATM Merkezi Projesi (TAM) meyvelerini vermeye başladı.
Bakan Şimşek, 2023 yılında hayata geçirilen TAM Projesi ile ilgili paylaşımıyla dikkat çekti. TAM Projesi ile 500 milyon dolarlık bir tasarruf hedeflendiğini söyleyen Şimşek Türkiye'nin ATM Merkezi Projesi’nin bugün itibariyle 5 bin 200 ATM ile Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren bir sistem haline geldiğini aktardı. 

Dikkat Kayseri'de olan Bakan açıkladı

Şimşek, platforma dahil her bankanın ATM yönetimi için ayrı olan yazılım geliştirme, lisanslama, saha hizmetleri, ATM operasyonları gibi maliyet kalemlerini ortaklaştırılarak tek merkezden yönetilmesini sağladıklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"2023 yılında uygulamaya aldığımız TAM Projesi, bugün itibarıyla 5 bin 200 ATM ile Türkiye'nin 81 ilinde hizmet verilen, aylık 35 milyar lirayı bulan 20 milyon adet finansal işlemin gerçekleştirildiği bir sistem haline gelmiştir. Böylelikle, uygulanan ölçek ekonomisiyle altyapı ve işletim maliyetlerinde tasarruf ve verimlilik artışının yanı sıra finansal hizmetlere erişimde de büyük kolaylık sağlanmıştır. Proje tamamlandığında TAM'a üye tüm bankaların optimize edilmiş ATM sayıları 19 bine ulaşacak.” dedi.