Dikkat! Kayseri'de görüldü...

Yağışlı havalar nedeniyle Kayseri'de pas hastalığı tespit edildi...Detaylar Kayseri Olay Haber Merkezince hazırlanan haber bültenimizde...

Dikkat! Kayseri'de görüldü...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri'de Pas diğer adıyla Kınacık hastalığı görüldü. Yetkililer konuyla ilgili olarak vatandaşları uyardı. Konuyla ilgili olaray uyarıda bulunan Tarım ve Orman Müdrülüğü myetkilileri, üreticilerden dikkatli olmalarını istedi. 
MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN...
Nisan -Mayıs aylarının yağışlı, 15-20 derece ve havanın kapalı gitmesine bağlı olarak hububat alanlarında pas hastalığı görülmeye başlandığı belirtilen uyarıda, "Üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları adına; Çiftçilerimizce hububat alanları kontrol ederek, hastalık riskine karşı ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile koruyucu amaçlı ilaçlama yapılması gerekmektedir" denildi. 
Dikkat! Kayseri'de görüldü...
Diğeryandan "Sarı pas" hastalığının erken dönemde alt yapraklardaki belirtileri her yıl görülebileceği ifade edildi.  Bu nedenle iklim koşulları dikkate alınarak (%90 orantılı nem ve 15-20°C sıcaklık) hastalığın seyri izlenmeli, hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlamasına başlanmalı.
İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gidiyorsa ve epidemik bir durum olasılığı varsa, kullanılan ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilir. İlaçlama yapmadan önce bölgeki arıcıların da uyarılması gerektiği dile getirildi.
Dikkat! Kayseri'de görüldü...

SARI PAS HASTALAĞI 

Sporlarla üreyen bu hastalığın sporları ilkbaharda aktif duruma gelirler. Eğer hava sıcaklığı 15°C ile 20°C arasında olursa ve ortamda %90 oranında yüksek nem olursa bu sporların gelişimi için uygun ortam oluşur. Bu hastalığa funguslar neden olmaktadır .

Sarı Pas Hastalığının Belirtileri

Sarı pas hastalığı diğer pas hastalıklarının içinde en erken görülenidir. Genel olarak yaprakların üst yüzeyinde görülür. Saplarında ve başaklarında da görülebilmektedirler. Sarı renklidir. Uzmanlar makine dikişine benzetirler. Bu sporlar sıra sıra dizilir. Yaprağın üzerindeki bir çizgi gibi olduğu için bu hastalığa çizgi pası da denilebilir. Bahar sonunda sarı renkli bu çizgiler yerini siyah sporlara bırakmaktadırlar. Bu sporlar rüzgârın etkisiyle yayılırlar. Yazları yabani buğdayların üzerinde, kışları ise ekilen buğdaylarda görülebilirler.

Dikkat! Kayseri'de görüldü...

Sarı Pas Hastalığının Konukçuları:

Sarı pas hastalığının konukçuları kendine benzeyen türlerdir. Yabani buğdaygil ve kültür buğdaygilleri de konukçularıdır. Ayrıca arpa ve çavdar da sarı pas hastalığının konukçularıdır.

Sarı Pas Hastalığı Mücadele Yöntemleri:

Mücadele yöntemleri iki kısma ayrılır bunlar:

Kültürel Mücadeleler:
Kimyasal Mücadeleler:
 Kültürel Mücadeleler:

Havalanmayı engellemesi nedeniyle sık ekim yapılmamalıdır.
Doğru zamanda yabancı ot kontrolü yapılmalıdır.
Doğru zamanda ara konukçu mücadelesi yapılmalıdır.
Fazladan azotlu gübreden kaçınılmalıdır.
Hastalığa karşı dayanıklı çeşitler kullanılmalıdır.
Hastalığın tekrar ettiği kısımlarda ve hastalığı kolay kapan çeşitlerde yeşil aksam ilaçlaması yapılmalıdır.
Çevredeki ara konukçular imha edilmelidir.
Kimyasal Mücadeleler:

Bu hastalığın belirtileri genellikle her yıl alt yapraklarda görülebilmektedir. Hastalığın enfeksiyon yapmaya başladığı uygun ortamlar oluştuğunda hastalığın seyri izlenmelidir. Eğer hastalık üst yapraklara doğru yayılırsa yeşil aksam ilacı kullanılmalıdır. Eğer hastalık için uygun ortamlar hala varsa ve epidemi devam ediyorsa ilaçlama tekrarlanmalıdır. Ancak hasada en az bir ay kala ilaçlama durdurulmalıdır.
Bakanlık tarafından yayınlanan ‘Bitki Koruma Ürünleri’ uygulamasında yer alan ruhsatlı bitki koruma ürünleri ve dozları kullanılmalıdır.
Sarı pas hastalığına karşı yapılacak mücadele ile yabancı ot ilaçlama zamanı uygun olursa ilaçların karışabilirliği dikkate alınarak uygulama yapılabilmektedir.
Buğdayda sarı pas hastalığının belirtilerinden, oluşumundan, verimi ve kaliteyi olumsuz yönde etkilediğinden ve mücadelesinden genel olarak bahsettik. Sonuç olarak bu zararlardan korunmanın en etkin yolu hastalık takip etmek ve erken müdahale imkanını yakalamak. Peki buğdayda sarı pas riskini nasıl takip edebilirsiniz? Agrovisio, web ve mobil platformu aracılığıyla sunulan kişiselleştirilmiş alarm seçeneklerini kullanılarak buğdayda sarı pas riskini takip etmek de mümkün! Platform üzerinden sıcaklık, nem gibi hastalık faktörlerini takip için alarmlar kurabilir, risklerden haberdar olabilirsiniz.