CHP'li Arık: "Bu illerin vekilleri yok mu?"

Nevşehir'de 100 Otel satılık 20. 0tel kapatıldı

14:54:10 | 2016-12-06

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, bir süre önce Nevşehir’i ziyaret ettiğini belirterek, “Bir turizm merkezi olan kentte şu an 100 otel satılık 21 otel kapatıldı. İşsizler ordusuna yeni neferler katıldı. İktidarın haberi yok.” dedi. Arık, Kırşehir’in de sorunlarla boğuştuğunu belirterek, Demokrat Parti dönemine atıf yaptı ve “Kırşehir bu gidişle tekrar ilçe olacak. Bu kentteki 48 fabrikadan 16’sı da kapatılmış” ifadelerini kullandı.

 CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, bir süre önce Nevşehir ve Kırşehir illerini ziyaret ettiğini ifade ederek, bu konuda açıklamalarda bulundu. Kayseri Milletvekili olduğunu belirten Arık, “Şimdi denilecek ki, bu illerin milletvekili yok mu da sen bunları söylüyorsun? Evet, var ama onların da Kayseri’deki AKP’li vekiller gibi başkanlık dışında dertleri yok. Halka dönüp, bakan yok. İllerin ne sorunları var, duyan yok. Buna rağmen geçim derdi ile uğraşan, borçla boğuşan vatandaşa, dolar bozdurun diyorlar. Allah’tan korkun. Vatandaş olmayan doların neyini bozduracak? O yüzden ‘Tok açın halinden ne anlar’ sözü boşuna söylenmemiş. Dolarlıların zaten keyfi yerinde.” dedi.

 “NEVŞEHİR’DE 15 TANE DENETİMSİZ YURT VAR”

Adana’da yaşanan yurt faciasını hatırlatan Arık,  “Bu olay son olsun ama bunun için önce iktidarın göz yumma politikasından vazgeçmesi gerekiyor.

Nevşehir’de de yaklaşık 15 tane denetimsiz yurt olduğu söyleniyor. Denetim yapmak için daha kaç çocuğumuzun hayatını kaybetmesi, tacize uğraması gerekiyor.” diye sordu.

“NEVŞEHİR’DEN İKTİDARIN HABERİ YOK”

Nevşehir’de yaptığı ziyaretlerle ilgili açıklama yapan CHP’li Arık, kentin diğer iller gibi sorunlarla boğuştuğunu söyledi. Arık, şunları söyledi: “Bir turizm merkezi olan kentte şu an 100 otel satılık 21 otel kapatıldı. İşsizler ordusuna yeni neferler katıldı. İktidarın haberi yok. Nevşehirliler on yıldır Antalya-Nevşehir hızlı tren hattı yalanıyla oyalanıyor. Nevşehir İl Başkanımız Kamil Gülmez hızlı tren hattının ne zaman hayata geçirileceğini soruyor. Turizm dışındaki en önemli geçim kaynağı olan tarım da can çekiyor, seslerini duyan yok.”

“AKP NEDEN KIRŞEHİR’İ CEZALANDIRIYOR?”

Kırşehir’de de benzer sorunların olduğunu ve bu kentlerde nüfus gibi sanayinin de eridiğini kaydeden CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Demokrat Parti dönemine atıfta bulunarak, gönderme yaptı. Arık, “1954 yılında Demokrat Parti Kırşehir’de istediği oyu alamayınca bu şehrimizi cezalandırıp ilçe yapmıştı. Anlamadığım noktaysa AKP neden Kırşehir’i cezalandırıyor? Bugün Kırşehir’in 2 milletvekilinin 2’si de AKP’den. Aslında 3 olan milletvekili sayısı eriyen nüfus nedeniyle 2’ye düşmüş. Kırşehir’de eriyen sadece nüfus da değil, sanayi de eriyor.” şeklinde konuştu.

“48 FABRİKADAN 16’SI KAPATILMIŞ”

“Bu kentteki 48 fabrikadan 16’sı kapatılmış. Kırşehir’deki işsizlik yüzde 13,9’la Türkiye ortalamasının da üzerinde.” İfadelerini kullanan Arık,  şöyle konuştu: “Kırşehir’de 30 olan belediye, AKP döneminde 10’a düştü. Kırşehir bu gidişle tekrar ilçe olacak. Kırşehir İl Başkanımız Sayın Yılmaz Zengin ve Kırşehirliler soruyor: ‘Kırşehir size ne yaptı da bu güzel kentimizi cezalandırıyorsunuz? Yandaşınızın bir kalemde silinen 422 milyonluk vergi borcu bile bizi kalkındırmaya yeterdi.’ diyorlar. Artık ‘millet’ diyerek bizi kandırmayın. Sizin ‘millet’ten anladığınız sadece yandaşınız mı?’ diye soruyorlar.”

Haber/Foto: Cafer  ZENGİN

 

 

 

 
ETİKET :   CHP CHP Milletvekili Çetin Arık Nevşehir Kayseri Kırşehir Kapanan oteller Fabrikalar Kayseri haberleri

Tümü