CHP Kayseri Milletvekili Arık’tan Özhaseki’ye Tepki!

“ARSASINI GASP ETTİĞİNİZÇİFTÇİ SİZE HELLALLİK VERDİ Mİ?”

14:37:10 | 2019-03-28

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin pancar çiftçisinin arsasını gasp ettiğini söyledi. Kayseri Şeker Fabrikası’na ait 249 bin 950 metrekare arsanın hastane yapımı gerekçesiyle çiftçilerin ellerinden alınıp ranta açıldığını belirten Arık,Özhaseki’ye seslenerek, “Kayseri’de insanların yolunuzu kesip sizden helallik istediğini söylüyorsunuz. Soruyorum: Arsasını gasp ettiğiniz çiftçi size helallik verdi mi?” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarını ve projelerini şaşkınlıkla izlediğini söyledi. Özhaseki’nin Kayseri’de 21 yıl belediye başkanlığı yapıp da adını dahi anmadığı birçok projeyi Ankara’da yapacağını söylemesinin trajikomik bir durum olduğunu ifade eden Arık, “Ankara’ya 20 metro hattı sözü veren Özhaseki, Kayseri’ye bir raylı sistem yaptı, gelen giden tüm AKP’liler bu projeyi düzeltme sözü veriyor. Öyle bir raylı sistem ki, ne hastaneye uğrar, ne otogara uğrar ne de havalimanına uğrar… Kayseri’de trafik sorunu yoktu, Özhaseki’nin raylı sistemi sayesinde trafik sorunumuz oldu. Bir otogar yaptı… Yaptıktan birkaç yıl sonra satmaya kalktı, satamadı. Şimdi taşıma sözü veriyorlar. Kayseri’nin 50-60 yıl sonrasını planladığını söyleyen Özhaseki’ninvizyonunun ancak 3 yıl sürdüğünün en somut göstergesidir Şehirlerarası Otobüs Terminali… “ diye konuştu.

Özhaseki’nin Ankara’da kırsala hibe ve destek sözü verdiğini belirten Arık, Özhaseki’nin Kayseri’de binlerce çiftçinin ortak malı olan Kayseri Şeker Fabrikası’nın arazisinin çiftçinin elinden hile ile alarak ranta açtığını söyledi. Arık, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Özhaseki’nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 80 bin ortağı bulunan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin çoğunluk hissesi elinde bulunan Kayseri Şeker Fabrikası 249 bin 950 metrekare arsayı hastane yapılması için1 (bir) TL bedelle devretti. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi bu araziyi trampa yolu ile Milli Emlak’a Milli Emlak’ta TOKİ’ye devretti. TOKİ bu araziyi 2015 yılında satışa çıkardığında Kayseri Şeker Fabrikası, hastane yapımı için 1 TL bedelle Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği araziye tam 50 milyon lira ödeyerek aldı. Ama Özhaseki ve AKP devreye girerek bu arazinin satışını ilk taksidi ödenmesine rağmen iptal ettirdi. Çünkü birilerine burayı rant için söz vermişlerdi. Çünkü onlar için binlerce çiftçinin alın teri değil, yandaşlarının rantı önemliydi. Bu olay neresinden bakarsanız bakın ibretlik bir olay. Öncelikle Kayseri’nin nefes aldığı önemli bir bölgenin, nitelikli tarım arazisi olmasına, bu konuda mahkeme kararlarının bulunmasına rağmen rant için imara açmak hiç vicdanınızı sızlatmadı mı?

Çiftçinin kendi alın terini 50 milyon katını vererek geri almasına rağmen, kimlere neyin sözünü verdiniz de Kayseri Şeker Fabrikası’nın kazandığı ihaleyi iptal ettirdiniz? Kayseri’de insanların yolunuzu kesip sizden helallik istediğini söylüyorsunuz. Soruyorum: Arsasını gasp ettiğiniz çiftçi size helallik verdi mi?”
ETİKET :  

Tümü