CHP İl Kongresi'ne Melikgazi gölgesi düştü

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kongresi'nde Kayseri'nin en büyük ilçelerinden Melikgazi ilçesinin temsil edilmemesi gölge düştü. Önceki dönem il başkanlarından Ayhan Gülsoy bu durumu kürsüden eleştirdi. Ayrıntılar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız haber bülteninde…

CHP İl Kongresi'ne Melikgazi gölgesi düştü
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

CHP İl kongresinde, kongreden ziyade Melikgazi İlçe kongresinin yapılmadan il kongresinin yapılıyor olması tartışmalara neden oldu. Salonda bir çok kişi bu konuda tepkisini dile getirirken, CHP eski İl Başkanlarından Ayhan Gülsoy bu tepkileri kürsüden dile getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin sıradan bir parti olmadığına vurgu yapan Gülsoy, “Biz böyle bir partinin mensupları olarak bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi'ne yakışan kongreler yaptık. Bu kongreler için de tartışmalarımız oldu.Ama kongre sonucunda seçilen arkadaşlarımızı hepimiz kucakladık. Onlara başarılar diledik. Ve yolumuza devam ettik. Hangi yoldu bu yol? Bu yol Atatürk'ün çizdiği akıl ve bilim yoluydu. Laiklik yoluydu. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy veren yüzde 25’lik bir kitle niye oy veriyor bize? İşte Atatürk'ün çizgisinden giden bir parti olduğumuz için o yolda yürümek zorunda olduğumuz için. Çünkü o kitle biliyor ki o yüzde 25’lik kitle. Atatürk'ün Bu kazandırdığı, aydınlanma olmasaydı, laik düzen olmasaydı, akıl ve bilim yolu olmamış olsaydı bugün biz bir Afganistan, bir Suriye gibi olabilirdik. Bu nedenle herkes Cumhuriyet Halk Partisi'ne gönül veriyor, oy veriyor. AKP'nin bunca zulmüne rağmen. Şimdi ben bakıyorum şu kongreye. Bu kongrenin hepinizin bildiği gibi en büyük eksikliği nedir? Melikgazi ilçesiz bir kongre yapıyoruz. Düşünün ki; ülkede 40 ilden daha büyük bir ilçenin ne delege seçimini yapabilmişiz ne de ilçe kongresini yapabilmişiz. Ben neye üzülüyorum biliyor musunuz? Şu kongrenin sonunda kim seçilirse seçilsin hangi arkadaşımız il başkanı ya da il yöneticisi olursa olsun vallahi tallahi en büyük haksızlık ona yapılmış olacak. Onlara yapılmış olacak. Çünkü onlar tartışmanın odağından kurtulamayacaklar. Çünkü onlar tek bacaklı bir seçim sonunda buraya gelmiş olmanın hüznünü yaşayacaklar. Ve biz onlara desek ki kongreden sonra kazanan arkadaşlarımıza desek ki mutlu musunuz desek inanır mısınız sesleri çatlak gelecektir. Yürekten mutluyum diyemeyeceklerdir. Yazık değil mi o arkadaşlarımıza? Bütün bunun müsebbibi sorumlusu nedir? Bu kongreyi yapmayanlardır”
Güvenlik gerekçesiyle kongrenin yapılmamış olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Gülsoy, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Efendim neymiş? Güvenlik kaygısı nedeniyle bre, bre, bre… Ne güvenlik kaygısı ya? Ben 15 yaşından beri bu partinin içindeyim. Çok kavgalar, çok tartışmalar olur. İş bittikten sonra da herkes sarılır gider. Ayrıca ülkemizin bir güvenlik şube müdürlüğü var. Ki çoğu arkadaşlarımızı da hepimiz bütün partililer çok iyi bilir. İki güvenlik görevlisi geleceğine on geldiği zaman işte size güvenlik önlemi de alınmış olur. Hülasa bu Melikgazi ilçe kongresi ve delege seçimi yapılmak istenmedi, yok MYK'ydı, yok şuydu, buydu, oyalanıldı, duruldu. Üzgünüm, yazık ettik ve en büyük yazık da açık söyleyeyim. Kongrenin sonucunda hangi arkadaşımız göreve gelirse gelsin bu başarı tırnak içinde bu başarı inanın onun içine sinmeyecektir. …”

CHP İl Kongresi Melikgazi gölgesi düştü
Al birini vur ötekine…
Gülsoy, parti içinde yaşanan gerilimlere de dikkat çektiği konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:  “Hani bu tabiri de sevmiyorum ama söylemek zorundayım. Türkçe'de güzel bir tabir var. Al birini vur ötekine derler. Yazık ki üzülerek söylüyorum. Partimizde bunlar oluyor. Kim egemenliği eline geçirirse karşı tarafı kıyıp atıyor. Yok ediyor.
Karşı tarafın içinde ne hizmeti olanları dikkate alıyorlar, ne vefa gözetiyorlar. Ne kadir kıymet gözetiyorlar. Kim eline fırsatı geçirirse bu kıyıcılıktan vazgeçmiyor. Şimdi bu kongreye katılamayan o itiş kakıştan sonra kongreden uzak kalan kesimli ilgili hepimizin bildiği çok şey var. Onlar ne yaptılar kazanmak için? Elin AKP'lisini, MHP'lisini getirip getirip partiye kaydettiler. Adamlar diyor ki ‘Abi ben AKP'liyim. MHP'liyim. CHP'li değilim’ , ‘Olsun. Sen yine genel seçimde oyu istediğin partine ver. Ama ben CHP içinde sana bir gün söylediğim zaman partiye geldiğinde benim dediğim yere oy vereceksin’. 
O zaman adamlar diyor ki, ‘Abi o zaman mesele yok. Ben diyor CHP'ye gelir. Üye olurum’ diyor. Bizim içimize böyle böyle Truva atları girdiğini de biliyorum. Ama değerli partililerim bütün bu gerekçelerin hiçbiri şu Melikgazi delege seçimini ve ilçe kongresini savsaklama hakkını hiç kimseye vermezdi. Ve bunu tarih unutmayacak. Son sözüm şöyle olsun. Tarih yazarları şu sözü çok kullanırlar. Tarih, çalışanlar, tarih okuyanlar buna çok rastlamıştır. Derler ki süngüyle zafer kazanılır ama süngünün üzerinde oturulmaz derler”

CHP İl Kongresi Melikgazi gölgesi düştü
Gülsoy’a yanıt ise Feyzullah Keskin’den geldi. Adaylık konuşması için sahneye çıkan Keskin, “Benim ilçe başkanımı kimse dövemez. Kimse silah çekemez. Benden bunu yapanlara alkış tutacağımı kimse beklemesin. İlçe Başkanım karakola giderken yanında 5 kişi yoktunuz. Ama burada Melikgazi’yi sorguluyorsunuz” diye konuştu.