CHP İl Başkanı Özer: Tarih din simsarları ve Cumhuriyet karşıtları ile dolu

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Menemen Olayı ile ilgili olarakyaptığı açıklamada, “Tarihimiz din simsarları , Cumhuriyet karşıtları ile dolu. Ancak bu kendini bilmezlere, ülkemizi karanlığa götürmek isteyen zihniyetlere, hak ettiği cevabı verecek nice Kubilay’lar, Hasan’lar, Şevki’ler de ülkemizde var” dedi.

09:43:29 | 2018-12-24

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl  Başkanı Ümit Özer, açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “23 Aralık 1930 da Cumhuriyet karşıtları Menemen’de ayaklanma çıkartmak istemiş halkı ‘Din elden gidiyor’  diyerek çevrelerine toplamaya çalışmış, halife ordusunun arkalarında olduğunu söyleyerek insanları korkutmuşlardır. Olaya müdahale etmek için emrindeki askerler ile bölgeye giden Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, başı kesilerek şehit edilirken, ona yardıma giden Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki de olay yerinde şehit düşmüşlerdir. Asteğmen Kubilay, Bekçiler Hasan ve Şevki Bey insanımızın zor şartlarda elde ettiği Cumhuriyet’i kolay kolay vermeyeceğinin en büyük örneklerindendir.

Tarihimiz ‘din simsarları’ , ‘Cumhuriyet karşıtları’ ile doludur. Dinimizi kendine göre yorumlayan, kendini Menemen’deki gibi ‘mehdi’ ilan eden bu kendini bilmezlere, ülkemizi karanlığa götürmek isteyen zihniyetlere, hak ettiği cevabı verecek nice Kubilay’lar, Hasan’lar, Şevki’ler de vardır bu vatanın bağrında. Aziz milletimiz Menemen’i, Şehit Asteğmen Kubilay’ı, Şehit Bekçiler Hasan ve Şevki Bey’i unutmayacak, unutturmak için çabalayan kesimlere de hak ettiği cevabı verecektir. Çocukların tarih kitaplarından Menemen olayının bir kısmını, Şehit Asteğmen Kubilay Öğretmeni çıkaran Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Milli’liği de sorgulanmalıdır. Hatta tabelalardan ‘T.C’ ibaresini kaldıran iktidarın, MEB’den de Milli ifadesini kaldırması gerekmektedir. Menemen, yaşanmış canlı bir tarih olayıdır. Bunu inkâr etmenin, yaşanan bu vahşi olayı basite indirgemenin kime ne gibi bir faydası vardır? Hangi kesim bu olayın unutulmasından nemalanacaktır? Tarih Menemen’de Şehit edilen kanlı elbiseleri ile defnedilen Asteğmen Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki Bey’i yazdığı gibi onların unutturmaya çalıştığı Milli Eğitim Bakanlığı’nı da yazacaktır. Genç Türkiye’nin karşılaştığı en kan donduran olaylardan biri olan Menemen olayını 88. Yıl dönümünde bir kez daha hatırlarken, Cumhuriyet’ine sahip çıkan ancak MEB’in sahip çıkmadığı Şehit Öğretmen Asteğmen Kubilay’ı, Şehit Bekçi Hasan Bey’i, Şehit Bekçi Şevki Bey’i rahmetle anıyoruz.”  (Kurum Bülteni)
ETİKET :   CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer Menemen Olay Tarihimiz din simsarları Cumhuriyet karşıtları ülkemiz karanlığa götürmek isteyen zihniyetler Kubilay’lar Hasan’lar Şevki’ler

Tümü