CHP: Gözaltına alınan vatandaşlarımızın haklarını koruyacağız

CHP Kayseri İl Başkanlığı tarafından vatandaşların provokasyona gelmemesi ve sağduyulu hareket etmesi için çağrı yapıldı. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde.

CHP: Gözaltına alınan vatandaşlarımızın haklarını koruyacağız
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

30 Haziran 2024 Pazar günü akşam saatlerinde Kayseri’de Danişmentgazi Mahallesi’nde taciz iddialarının ardından başlayan olaylar, dün gece de devam etti. Farklı kentlerde olaylar meydana gelirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından vatandaşlara sağduyu ve sukünet çağrısı yapıldı. 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı; 

İlimizde gerçekleşen eylemleri, yakından ve büyük bir üzüntüyle takip etmekteyiz. Bu tür olaylar, toplum huzurunu bozmakta ve hepimizin güvenliğini tehdit etmektedir. Bu olayların toplumda huzursuzluk yarattığını ve güvenlik duygusunu zedelediğini üzülerek belirtmek isteriz. Bu bağlamda, Kayserili hemşerilerimize sağduyu ve sükûnet çağrısında bulunuyoruz. Provokasyonlara karşı dikkatli olmalarını rica ediyoruz. 

‘Güvenlik güçlerimize karşı duyarlı olmanız’

Güvenlik güçlerimiz ve emniyet birimlerimiz, olaylara müdahale ederken toplumun huzurunu ve güvenliğini sağlamak adına büyük bir gayret içerisindedir. Bu süreçte Kayserili hemşerilerimizin, olaylara müdahale eden güvenlik güçlerimize ve emniyet birimlerimize karşı daha dikkatli ve özenli davranmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. Güvenlik güçlerimize karşı duyarlı olmanız, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Güvenlik güçlerinin de görevlerini yerine getirirken hukuk kurallarına, insan haklarına saygılı ve ölçülü şekilde davranmaları toplumsal barış için gereklidir.

‘Provokasyonlara kapılmayın’

Tüm vatandaşlarımızdan ve yetkililerden gerekli hassasiyeti göstermelerini bekler, provokasyonlara kapılmadan, itidalli bir şekilde hareket etmelerini ve güvenlik güçlerimizin çalışmalarına destek olmalarını rica ediyoruz. İş yerlerini korumak amacıyla ya da iş yerlerine gitmek amacıyla sokağa çıkan ve hukuk kurallarına aykırı eylemi olmadığı halde gözaltına alınan vatandaşlarımızın haklarını koruyacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz."