Büyükkılıç, Ankara'da görüldü! Yeniden aday olacak mı?

AK Parti'de yeniden aday gösterilipi gösterilmeyeceği merak konusu olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ankara'ya gitti. Büyükkılıç'ın, Ankara çıkarması 'Adaylık için nabız yoklayacak' yorumlarını beraberinde getirdi. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Büyükkılıç, Ankara'da görüldü! Yeniden aday olacak mı?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

AK Parti'de mevcut belediye başkanlarının 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerde yeniden aday gösterilip gösterilmeyecekleri merak konusu olurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği merak edilen isimler arasında yer alan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın, Ankara'ya giderek, bu konuda parti genel merkezinde nabız yoklayacağı ifade edildi.

Büyükkılıç, Ankara'da görüldü! Yeniden aday olacak mı?

Büyükkılıç'ın, Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşüp, bu konudaki görüşünü almak istediği de öğrenildi. Bugün AK Parti'nin Grup toplantısında Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu ile birlikte görülen Büyükkılıç, "AK Parti Grup Toplantısı’nda, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hitaplarını dinliyoruz" paylaşımı yaptı. 

Büyükkılıç, Ankara'da görüldü! Yeniden aday olacak mı?

Başvuru yapacak mı?

Büyükkılıç, Kasım ayı başlarında yaptığı açıklamada "Benim adaylık konusunda genel merkeze başvurum söz konusu değil. Zaten mevcutlarla ilgili böyle bir uygulama yok" ifadelerini kullanmıştı. 

Memduh Büyükkılıç kimdir?

70 yaşında olan Başkan Memduh Büyükkılıç, 25 Ekim 1953 tarihinde Kayseri/Develi'de (Şıhlı) doğdu. Kayseri İmam Hatip Okulu ve Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesi'nden mezun oldu.

Yükseköğrenimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Nöroloji dalında uzmanlığını aldı. Niğde Devlet Hastanesi ve Kayseri SSK Hastanesi'nde uzman hekim olarak görev yaptı. Askerliğini Kıbrıs Girne Asker Hastanesi'nde Tabip Teğmen olarak tamamladı. Değişik sivil toplum örgütlerinde (İzmir MTTB, Hekimler Birliği Vakfı, Milli Gençlik Vakfı v.b.) yöneticilik ve başkanlık yaptı.

Aktif siyasete 1993 yılında Refah Partisi İl Başkanı olarak girdi. 1995 yılında yapılan genel seçimlerde 20. Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. 1999 yılında FP'den Melikgazi Belediye Başkanı olarak seçilen Dr. Memduh Büyükkılıç, 2004, 2009 ve 2014 yıllarında AK Parti'den belediye başkanı seçildi. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Büyükkılıç, evli ve üç çocuk babasıdır.