Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

Kayseri'nin doğal zenginlikleri eşsiz güzellikleri gözler önüne seriyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte daha fazla ilgi görmeye başlayan noktalardan biri Kayseri'de de pek az kişi tarafından biliniyor. İşte doğanın tüm nimetlerini gözler önüne serdiği alanlardan biri. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir kent. İçerisinden bir çok güzelliği barındırıyor. Ancak bazı yerler var ki hem il genelinde hem de il dışında pek az insan tarafından biliniyor. İşte bu yerlerin tanıtımına yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Aynı zamanda ilginin artmasına yönelik de çevre düzenlemeleri yapılıyor.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

İşte Kayseri'de de pek az kişinin bildiği cennetten bir köşe daha. Aladağlar Milli Parkı. Kayseri'nin, Yahyalı İlçesine 30 km uzaklıkta olan Milli Park, eşsiz güzellikleri gözler önüne seriyor. 

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

Aladağlar Milli Parkı,  doğal güzellikleri, zengin florası, faunası, Yedi Gölleri, Takım Şelaleleri ve Zamantı Irmağı gibi eşsiz manzaralarıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Park doğa severler için adeta cennetten bir köşe olarak ifade ediliyor.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?
Doğa Koruma ve Milli Parklar Kayseri Şube Müdürlüğünün çalışmalarıyla Aladağlar Milli Parkı'nda, yürüyüş, dağcılık, kamp, rafting, bisiklet, fotoğrafçılık gibi pek çok aktivite yapılabiliyor. 

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

Aladağlar Milli Parkı
Aladağlar Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı çalışmalarına 1998 yılında başlanmıştır.Milli parkın alanı 54.524 hektar (545.240 dekar) olup,bu alan üç ilin (Kayseri-Adana-Niğde) mülki sınırları içinde yer almaktadır.Aladağlar Milli Parkının yaklaşık 31.000 hektarlık (2/3) kısmı Yahyalı ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.Toplam Alan,   54524 ha  Kayseri ili sınırları içerisinde ise, 31.358 ha kaplamaktadır.
Aladağlar Milli Parkı içerisinde Demirkazık Tepesi, Yedi Göller, Hacer  Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Acısu gibi tabi kaynak değerlerine sahip ve turistlerin dikkatini çeken yerlerde bulunmaktadır.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

Demirkazık Tepesi: Niğde ili sınırları içerisinde kalır. Aladağlar Milli Parkı içerisinde, Orta Toroslar içerisinde bulunan ve dağcı turistlerin tırmandığı yamaç paraşütü uçuşlarının yapıldığı en yüksek tepedir. (3756 m) aynı zamanda ülkemizin de  en önemli yükseltileri arasındadır.
Yedi Göller: Kayseri  İli sınırlarında, Aladağlar Milli Parkı içerisinde bulunur. Yedigöller mevkii 3500 m yükseklikte olup, irilik ufaklı öneme haiz 7 adet göl bulunmaktadır. Göller yağmur, kar ve buzul suları ile beslenmektedir.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

Hacer Ormanı: Kayseri ili sınırları içerisinde kalır. Hacer orman 2750 ha civarında olup çanak şeklinde ve kalkerli toprak yapısına sahiptir. Karaçam (Posçamı) ağırlıklı kızılçam, köknar, sedir, titrek kavak ve ardıç gibi ağaç türleri yer almaktadır. Ayrıca burada soğuk pınar mevkiinde turistlerin kamp yapabileceği, mola verebileceği saha mevcuttur.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?

Kapuzbaşı Şelalesi Kayseri sınırları içerisinde kalır. Yahyalı ilçesine 80 km. Kayseri İline 190 Km. Aladağlar İlçesine 50 km. Adana İline 150 Km. ve Niğde iline 160 km mesafededir. Şelalelerin rakımı 730 m dir. Burada 7 adet şelale bulunmakta ve en büyük şelalenin irtifa akışı 86 m den olmaktadır. Debisi oldukça yüksek olup    “ V ” şeklinde bir vadiye akmaktadır. Aladağlarda bulunan Yedigöller mevkiinde kar ve buzul sularıyla beslenmektedir.

Burası Kayseri'de! Peki bilen var mı?