Bu kez zam değil indirim geliyor!

Ekonomik sıkıntılar her geçen gün artarken, art arda gelen zam haberleri vatandaşın belini büküyor. Ancak bu kez zam değil indirim açıklaması yapıldı. Bakın kim hangi konuda indirim yapılacağını söyledi? Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Bu kez zam değil indirim geliyor!

Son dönemde peş peşe gelen zamlar vatandaşın belini büküyordu. İğneden ipliğe birçok ürüne zam gelirken aralarında en dikkat çekenlerinden birisi ise akaryakıt fiyatlarıydı. Akaryakıt fiyatlarındaki artış vatandaşı isyan ettirirken bu sefer akaryakır için zam değil indirim açıklaması geldi. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yılmaz, gerek uluslararası piyasalardaki gerekse yurt içindeki fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiklerini belirterek, ithal ham petrol ve işlenmiş ürünler ile ilgili ortaya çıkan fiyat avantajlarının tüketicilere de yansıtılması için rafinerilere yazı gönderdiklerini açıkladı.

Bu kez zam değil indirim geliyor!

‘Kar oyunlarına izin vermemek de bizim görevimiz’

Yılmaz, benzin ve motorin fiyatlarının serbest piyasada oluştuğunu belirterek, "Kurallar ve formül belli. EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ediyoruz. Akaryakıt piyasamızın serbest yapısı elbette önemli ancak tüketicilerimizi korumak, fiyat hareketlerini titizlikle takip etmek, kar oyunlarına izin vermemek de bizim görevimiz" dedi.

Bu kez zam değil indirim geliyor!

Benzin ve motorine indirim

Rafinerilere bir yazı göndererek gerekli uyarıları yaptıklarını ifade eden Yılmaz, bu doğrultuda rafinerilerin yapacağı güncelleme ile benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim yaşanacağını açıklayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler, rafineriler için önemli bir kar avantajına sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim olacaktır."