Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?

Kayseri'de Hacer Ormanları'nda yer alan havuz dikkat çekiyor. Peki, havuz ne işe yarıyor, neden yapıldı? Yanında neden helikopter pisti var? Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri’de Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alan havuz görenlerin ilgisini çekiyor. Kayseri Doğa Koruma Milli Parkla Şube Müdürlüğü ve Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü burada eğitim çalışmaları da yapıyor.
Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?Havuzun kullanış amacı ise oldukça anlamlı. Bu havuz oksijen deposu olan ormanları korumak için oldukça önemli bir görevi yerine getiriyor. 
Kayseri Aladağlar Milli Parkı'nda yer alan 2750 hektarlık alanıyla Kayseri’nin oksijen deposu olan Hacer Ormanları’nda çıkabilecek olası bir yangın için alanda bir adet yangın söndürme havuzu yer alıyor. 
Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?

Havuzun yanında aynı zamanda bir adet helikopter iniş pisti de bulunuyor. Hacer Ormanları mevcut yangın söndürme havuzu ve helikopter iniş pisti ile yangınlara karşı önlem alınıyor.
Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?Hacer Ormanı
Türkiye’nin en iyi post ormanı olması özelliğini taşımaktadır. Yedigöller’e giriş ve çıkışın gerçekleştirildiği, yaban hayatının var olması ve helikopter iniş pistinin bulunması Hacer Ormanı’nı önemli kılan faktörlerdendir. Türkiye’nin en güzel peyzaj alanı Aladağlar Milli Parkı’nın en önemli ve isim yapmış coğrafyası; Yedigöller, Kapuzbaşı kaynak şelaleleri arasında yer alan ve her iki bölgeyi birbirine bağlayan Hacer Boğazı ilçemiz Ulupınar köyü sınırları içerisinde yer alan ve deniz seviyesinden 2200 mt. yükseklikte bulunan etrafı son derece dik yüksekliği 3000 mt. ‘nin üzerinde kayalıkların arasında oluşan basamak katlarda yaban keçileri yaşarlar.
Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?Hacer Ormanı’nda bulunan dört su kaynağından en önemlisi, orman merkezinde bulunan ve çevresi kamp alanı olarak değerlendirilen ‘Soğuk Pınar’dır. 2750 hektar bir alana sahip Hacer Ormanı’nın florasını; göknar, meşe, sedir, ardıç, gürgen, titrek, kavak ve karaçam oluşturmaktadır. Hacer Vadisi ve Ormanı’nda keşfedilmeyi bekleyen mağaraların yanında, bilinenlerin en önemlisi Ulupınar köylüsü tarafından ‘doğal soğuk hava deposu’ olarak kullanılan ‘Toprak Taş’ mağarasıdır. Hacer Ormanı turizm, mağaracılık, dağcılık, manzara güzelliği ile Aladağlara takılmış bir inci gerdanlık gibidir.
Bu havuz Kayseri'de gördünüz mü! Yanında helikopter pisti de var! Peki neden?