Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!

Kayseri'de çekilen muhteşem fotoğraflar, hayran bıraktı. Doğanın güzelliğini gözler önüne serdi. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri'de çekilen fotoğraflar görsel şöleni beraberinde getirdi.

Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünün paylaştığı fotoğraflar büyük beğeni topladı.

Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!

Kayseri Sultan Sazlığında gerçekleştirilen Fotosaferi yarışmasında objektiflere yansıtılan fotoğraflar doğanın güzelliğini gözler önüne serdi. 

Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü fotoğraflarla ilgili olarak, "Sultan Sazlığı Milli Parkı Fotosafari Fotoğraf Yarışması 2014 Yerel Yaşam Kategorisi'nde sergiye hak kazanan fotoğraflardan' ifadelerini kullandı.

Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!

SULTA SAZLIĞI (KUŞ CENNETİ)

Sultan Sazlığı ilimizin 70 km. güneyinde mevsimlere göre değişerek 8-13 hektar alanı kaplayan sulak sahadır. Develi-Yeşilhisar-Yahyalı üçgeni içindedir. Kuzeyinde bölgenin en yüksek volkanik dağı Erciyes bulunur. Dağın eteklerinde büyük tatlı su bataklığı teşekkül eder. Büyük kısmı sazlarla kaplıdır. Yer yer kamış, kafa otu ve kındıra bulunur. Açık havalarda nilüfer ve süsen görülür. Sahanın merkezine doğru görülmeyecek kadar çok yüzen saz adacıkları vardır. Bunlar kuvvetli rüzgarlarla yer değiştirirler, suyun alçalmasıyla alçalırlar. Bu tatlı su kompleksi güney ve kuzeyde Yay Gölü ile ayrılır bu tuzlu bir göldür. Kuzey-batı köşesinde bu göle bağlı Çöl Gölü bulunur. Bu göl çok fazla tuz ihtiva eder, derinliği birkaç desimetreyi geçmez. Civarında bitki bulunmaz yazın kurur.

Sultan Sazlığı, step ekosistemi içerisinde eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su ekosistemini bir arada bulundurarak, İç Anadolu step ekosistemi içerisinde sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliği ve Afrika ile Avrupa arasındaki göçmen kuşlarının kullandığı iki ana kuş göç yolunun bu alanda kesişmesi nedeniyle ülkemizde en önemli sulak alanlardan birisidir. Burada 600 bin adet ördek, kaz, flamingo ve çok çeşitli kuşlara rastlanır. Sahanın öneminin ortaya çıkmasıyla Sultan Sazlığı 1971 yılında Kara Avcılığı Kanunu’na dayanılarak Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı’nca “Su Kuşları Koruma ve Üretme sahası, 1998 yılında da Tabiatı Koruma Alanı ve 1993 yılında da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunca BİRİNCİ DERECE DOĞAL SİT ALANI ilan edilmiştir. 1986’da yapılan bir araştırmaya göre 251 kuş türü kaydedilmiştir. Bunlardan 80’den fazlasının sahada kuluçkaya yattığı tespit edilmiştir. Kuş türlerinden bazıları; akpelikan, küçük karabatak, flamingo, turna, dikkuyruk, kılıçgagası, karasamur vb. dir.

Bu fotoğraflar Kayseri'de çekildi!